incir.web.tr https://www.incir.web.tr İncir, İncir Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, incir.web.tr Sat, 26 Dec 2015 00:00:00 +0000 Tue, 28 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 İncir https://www.incir.web.tr/incir.html Thu, 15 Nov 2018 06:22:59 +0000 İncir, anavatanı doğu Akdeniz olan incir, ağaç da yetişen bir meyvedir. Dutgiller familyasına ait olan incirin sağlık açısından birçok faydası vardır. İncir ağacı dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. İncir ağacında İncir, anavatanı doğu Akdeniz olan incir, ağaç da yetişen bir meyvedir. Dutgiller familyasına ait olan incirin sağlık açısından birçok faydası vardır. İncir ağacı dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. İncir ağacında dişi ve erkek olan incirlerin ikiye ayrılmasın da ki en önemli etken dişi incir ağacının daha büyük incirler vermesinden erkek incir ağacının ise meyvesinin az olup küçük incirler vermesinden dolayıdır.

İncir, lif bakımından zengin bir meyve olması açısından zengin içeriklere de sahiptir. Özellikle başta kabızlık sorunu olmak üzere pek çok sağlık sıkıntısının giderilmesinde de etkilidir. Kişiler de kemiklerin güçlenmesine fayda sağlayan incir, kalsiyum açısından zengin olup K vitamini yoğunlukludur kalori değerinin de düşük olması nedeniyle kilo sorununa da yol açmaz. Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin incir tüketmeleri fayda sağlayacaktır. Yükselen tansiyon değerlerinin normal değerlere ulaşmasını sağlar.

İncir Faydaları

Kabızlık: İncirin içerisinde bulunan lif kişilerde sıvı alımına neden olur. Bu da dışkının yumuşamasını ve dışarı atılmasını sağlar. Aynı zaman da düzensiz beslenme ve sürekli katı gıdalar tüketen kişiler de görülen kabızlık şikayeti bağırsak hastalıklarına neden olur. Bu da ileri de kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Eğer kabızlık şikayetleri kronik olarak görülüyor ise mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Ancak akut olarak bir kabızlık şikayeti varsa aç karnına incir tüketmeleri tavsiye edilebilir aşırıya kaçmamak kaydıyla günde birkaç tane incir tüketimi bağırsak fonksiyonunu çalıştıracaktır.

İncir

Meme Kanseri: Günümüzün korkutan hastalıklarından biri olan meme kanseri her geçen gün yaygınlaşan bir hastalık haline gelmiştir. İncir tüketen kişilerin meme kanseri hastalığına yakalanma riski oldukça azdır. Bu demek olmuyor ki incir tüketen kişilerin kanser olmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak kanser olma riskini azaltabiliyor.

Tansiyon: Potasyum ve içerisinde birçok mineraller bulunan incir, kan basıncının dengelenmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak incir tüketen kişiler de yüksek tansiyon sorunu da ortadan kalkacaktır. Aynı zaman da incirin yanında yeşil yapraklı sebzeler tüketmek de fayda sağlayacaktır. Kalp damar tıkanıklığı sorunu olan kişilerde de görülen olumsuzlukları giderecek özelliklere sahiptir.

Kolesterol: İncir meyvesinde bulunan lif, sindirim sistemini çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu da kolesterolü temizleyerek atılımı sağlar ve kolesterol olan kişilerin incir tüketmelerin de fayda sağlar.

Ağız Yaraları: Ağız içerisinde bulunan yaralar kişilere ciddi ağrı hissi verir. Bu yaraların giderilmesi için incirin yaprağı son derece etkilidir. Üç tane incir yaprağını ağzınıza alıp çiğnemeniz halinde ağır yaralarını da geçecektir. Aynı zamanda incir yaprağı ağız da meydana gelen kokunun giderilmesinde de etkilidir.

Diyabet: Diyabet (şeker) hastalığı olan kişiler için incir kaçınılmaz bir meyve olacaktır. İncir meyvesi vücuda alınan besinlerin şeker sindirimini azaltır. Böylelikle alınan şekerin emilimini sağlar. Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerin diyet listelerine mutlaka bir iki tane incir ilave edilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Antioksidan: İncirin yaş olanı değil de güneş de kurutulmuş olanı antioksidan bakımından çok zengindir. Kuru meyveler de bulunan antioksidan kişiler de özellikle göz sağlığına fayda sağlar. Yaş ilerlemesi nedeniyle görülen göz hastalıkları için tedavinin yanında ek olarak incir tüketilmesi etki sağlayacaktır.  Böylelikle yaş ilerlemesi nedeniyle oluşan göz problemlerinin giderilmesinde incir fayda sağlayacaktır.

Kilo Verme: İncir tokluk veren bir meyvedir. Kan şekerinde meydana gelen dalgalanmaları engeller. Aynı zamanda vücuda alınan besinlerin sindirimini de yavaşlatır. Dolayısı ile de incir kişiler de tok kalma süresini uzat]]> Kuru İncir https://www.incir.web.tr/kuru-incir.html Thu, 15 Nov 2018 13:28:54 +0000 Kuru İncir, potasyum, magnezyum, fosfor, folik asit, kalsiyum ve lif açısından zengin bir meyve kurusudur.Yaş incir kurutulduğunda zaman, içindeki kalsiyum oranı fazlasıyla artmaktadır. Bu nedenle tam bir enerji deposudur. Kuru İncir, potasyum, magnezyum, fosfor, folik asit, kalsiyum ve lif açısından zengin bir meyve kurusudur.Yaş incir kurutulduğunda zaman, içindeki kalsiyum oranı fazlasıyla artmaktadır. Bu nedenle tam bir enerji deposudur.


Kuru incir,balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunan amino asit oranı yüksektir ve bu nedenle hücre gelişimini desteklemektedir. Vücudun direncini artırmaktadır. Kandaki kolesterol miktarının düşürülmesine faydalıdır. Protein miktarı yönünden ise, fakirdir. Bunun yanı sıra, bağırsaklardaki toksit maddeleri temizlemeye yardımcı olur.
Kuru İncir
İncir, kan şekerini düzenler, hazmı kolaylaştırır, enerji verir. Çocukların gelişiminde anne sütü kadar faydalıdır.
Kuru inciri, günlük hayatımızda tüketmek iyi olacaktır. Ancak fazla tüketimi kilo alımına sebep olacaktır. Cevizle birlikte çok lezzetli olmaktadır. 
]]>
İncir Çekirdeği https://www.incir.web.tr/incir-cekirdegi.html Thu, 15 Nov 2018 14:34:38 +0000 İncir Çekirdeği, İncir, potasyum bakımından çok yüksek bir meyve olduğu için incir çekirdeği de insülin oranını düşürmede; yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengelemek ve düşürmek amacı ile sıkça k İncir Çekirdeği, İncir, potasyum bakımından çok yüksek bir meyve olduğu için incir çekirdeği de insülin oranını düşürmede; yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu dengelemek ve düşürmek amacı ile sıkça kullanılmaktadır. Bu durum başta olmak üzere incir çekirdeğinin ve bu çekirdekten elde edilen özütler ve karışımların kullanım alanları oldukça geniştir. Bir çok kişi tarafından bilinen incir çekirdeği kürleri ile cilt bakımı, kilo verme amaçlı yardımcı yiyecekler, lif kaynağı olduğu için sindirim sistemini rahatlatan özlü içecekler ve daha çok sayıda faydası olabilecek olan karışımlar hazırlanmaktadır. Bunlarda bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

İncir Çekirdeği Yağı

Antik çağlardan günümüze kadar sağlığımız için önemli rol oynayan incir meyvesinin çekirdeğinin yağında bol miktarda D vitamini ve omega3, 6, ve 9 deposu olduğunu çeşitli klinik testler ile ispatlayan uzmanlar hem ilaç sektöründe hemde kozmetik sektörde sıkça kullanıldığını ortaya koymuşlardır. Soğuk sıkım diye nitelendirilen yöntem ile elde edilen incir çekirdeği yağı;

 • Gebelik kaynaklı cilt çatlakları ve lekelenmelerine karşı koyan bir özelliğe sahiptir.
 • Çok iyi bir toparlayıcı etkiye sahip olduğu için özellikle kadınlar göğüs sıkılaştırmak amacı ile kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra aynı çekirdek yağını basen bölgesinde de kullanarak selülit oluşumunu engelleyip sarkmaları önlemektedir.
 • Ergenlik döneminden veya çeşitli nedenlerden dolayı oluşan sivilce ve sivilce lekelerine karşı hızlı ve kesin çözümler üretmektedir.
 • Zengin lif kaynağı olan incir çekirdeğinin yağı da tıpkı kendisi gibi sindirim sistemini harekete geçirerek kabızlık problemini ortadan kaldırır. Özellikle gebelerin sıkça karşılaştığı kabızlık probleminden dolayı gebelik döneminde rahatlıkla kullanılmaktadır.
 • Göz altında oluşan morluklarda ve göz altı torbaları olan kişilerde düzenli kullanım sonucu gözle görülür biçimde düzelmeler gözlenmektedir.
 • Cildi besler, renk tonlamasında çok iyi rol oynar ve siyah noktaların giderilmesinde kalıcı çözümler oluşturur.
İncir Çekirdeği

İncir çekirdeği yağını saç bakımında kullanmak için haftada iki defa olmak üzere saçlarımıza ve saç diplerimize yağı masaj hareketleri ile sürüp üzerine bone geçirdiğimiz saçlarımızı yaklaşık 1 saat bu şekilde tutup ılık su ile ense kısmından başlayarak yıkamalıyız.Hem canlı hemde daha parlak bir saça sahip olacağımızı görmüş oluruz. Cilt bakımında kullanırken herhangi bir katkı maddesi eklemeden direk olarak incir çekirdeği yağını kullanabiliriz. Fakat incir çekirdeği yağımızın soğuk sıkım sayesinde elde edilmiş olduğundan emin olmamız gerekmektedir.Çünkü, yüksek ısıya maruz kalan ve kimyasal katkılar içeren yağlar besin değerlerini kaybeder ve ağız yolu ile alınması çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edeceğimiz incir çekirdeği yağı besin değerini asla kaybetmez ve ağız yolu ile alınması halinde herhangi bir problem yaşamadan neticeye daha hızlı ve güvenilir şekilde ulaşmamızı sağlar. Elbette soğuk sıkım yağları, tohumlarından çok daha az yağ vermektedir. Bu nedenle daha fazla tohum kullanılmakta ve maliyeti bu sebepten ötürü diğer yağ çıkarma yöntemlerine göre fazladır.

İncir Çekirdeği İçeren İlaçlar

Bu tür ilaçlar özellikle gelişim dönemindeki çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Tıpkı yıllardır bilinen ve muhakkak kullanılan balık yağı hapı gibi incir çekirdeği hapı da içerisinde bulunan D vitamini sayesinde zihinsel, yüksek oranda omega 3, 6, 9 sayesinde isi kemik yani bedensel gelişimi olumlu yönde etkilemektedir. İncir çekirdeği yağı kadar henüz yaygınlaşmamış olan incir çekirdeği hapı ülkemizde ve bir çok ülkede üzerinde çalışılmakta olan ve geliştirilmesi ile sağlık sektöründe yaygınlaşması beklenen adete her derde deva olacak olan bir ilaç halinde piyasaya sürülecektir.

]]>
İncir Reçeli https://www.incir.web.tr/incir-receli.html Thu, 15 Nov 2018 21:24:17 +0000 İncir reçeli,  çoğu yörede yapılan, aynı zamanda erkek incir reçeli adıyla da bilinen reçel türlerinden biridir. Bu reçeli yapmak için henüz olgunlaşmayan yeşil incirleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem görsel olarak, hem İncir reçeli,  çoğu yörede yapılan, aynı zamanda erkek incir reçeli adıyla da bilinen reçel türlerinden biridir. Bu reçeli yapmak için henüz olgunlaşmayan yeşil incirleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem görsel olarak, hem de lezzet açısından oldukça güzel bir reçel oluyor. Ülkemizde incirin bolca yetiştiği Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde hemen her evde yapılan, tüketilen bir reçeldir. Reçel yapacağınız incirlerin henüz tam olgunlaşmadığından çekirdekleri olmaz. Bunlar baharın son döneminden yazın başına kadar toplanabilir. Boyları da cevizden büyük olmaz. Yaptığınız reçelin rengi aynı incirler gibi yemyeşil olur. Reçeli hazırlarken sadece incirlerin kabuklarını soyarken zorlanacaksınız. Çünkü incirlerin kabukları oldukça ince olur. Fakat reçeliniz piştikten sonra gerçekten emeklerinize değecek. Dilerseniz incir reçelini birlikte yapmaya başlayalım.

İncir reçeli için gerekli olan malzemeler
 • 90-100 adet yeşil incir
 • 4 su bardağı su
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 1 tane limon suyu
 • Arzuya bağlı birkaç adet karanfil
İncir reçelinin yapımı

Reçelin yapımına incirleri hazırlamakla başlayalım. Önce soğuk suda incirleri güzelce yıkayın ve kurulayın. Her birinin saplarını ayıklayın. Tek tek incirlerin dışındaki ince kabuğu soyun. Altındaki çekirdek evlerini ucu keskin bir bıçakla oyarak çıkarın. Bu işlemleri yaparken bir tencerede su kaynatmaya başlayın. İncirlerin kabuklarını soyunca kaynayan suyun içine bunları atın. Yaklaşık yarım sat kadar incirleri pişirin. İncirlerin piştiğini suyu çekmesinden ve dibe çökmelerinden anlayabilirsiniz. Bundan sonra kevgirle incirleri suyun içinden alabilirsiniz.

İncir Reçeli
Bu arada daha önceden hazırladığınız buzlu suya ya da soğuk suyun içine incirleri koymalısınız. Bu sayede incirlerin diri görünümünü de koruyacaksınız. Yemyeşil halleri bozulmayacak. Bu şekilde 1-2 saat incirleri soğuk suda bekletin. Elbette bu esnada incirler suyu içine çekecek. Suyun içinden alınca elinizle incirleri sıkın, hem de acımsı tadını almış olursunuz. Yeniden soğuk su hazırlayarak incirleri içine atın. Bu şekilde yeniden 1-2 saat kadar bekleyin. Böyle yaptığınızda incirlerin acılıkları gidecektir. Bu işlemi 3-4 defa yapmanızı öneriyoruz. Reçeliniz daha lezzetli olacak.

Bundan sonra tencerede verdiğimiz ölçüde toz şeker ve suyu kaynatmaya başlayın. Kıvamı şurup gibi oluncaya kadar karışımı kaynatın. İncirleri yine suyun içinden alarak elinizle sıkın. Bunları şurubun içine atın. İncirler ve şurup bu şekilde iyice özdeşleşsin. Bunun için en az yarım saat reçeli kaynatmalısınız. Ocağın altını kapatmadan limon suyunu ve dilerseniz karanfilleri içine atın. Birkaç dakika daha kaynatıp, incir reçelini ocaktan alın. Reçeli cam kavanozlara koyarak, ılındığında kapaklarını kapatın ve kavanozları ters çevirin. Bu reçelin içindeki hava kabarcıklarının gitmesini sağlayacak. İncir reçelini kapağını açmadan serin ve kuru bir alanda saklayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman incir reçelinizi tüketmeye başlayabilirsiniz. Emeklerinize sağlık.

Afiyet olsun.
]]>
Dağ İnciri https://www.incir.web.tr/dag-inciri.html Fri, 16 Nov 2018 16:34:41 +0000 Dağ inciri, ülkemizde de çok yaygın bir şekilde yetiştirilen bir incir türüdür. Bu incir türü, diğer incir tiplerine göre daha küçük ve aynı zamanda daha serttir. Dağ incirinin çok mükemmel bir tadı vardır. Bu nedenle bir Dağ inciri, ülkemizde de çok yaygın bir şekilde yetiştirilen bir incir türüdür. Bu incir türü, diğer incir tiplerine göre daha küçük ve aynı zamanda daha serttir. Dağ incirinin çok mükemmel bir tadı vardır. Bu nedenle birçok insan tarafından sevilerek tüketilmektedir. Genellikle kurutmak amacı ile bu incir türü seçilmez. Çünkü bu incir türü oldukça küçük ve sert olduğu için kurutulduğunda yenilmeyecek bir hal almaktadır. Dağ incirini mevsiminde her yerde bulabilirsiniz. Yaz aylarında kolaylıkla bulabileceğiniz bu incir türünün lezzetinin yanı sıra çok büyük faydaları bulunmaktadır. Özellikle dağ inciri, içerisinde bulundurduğu yüksek lif yapısı ile insanlara fayda dağıtmaktadır. Dağ incirinin en büyük faydalarından biri bu incirin lifleri sayesinde kişilerin sindirim sistemlerinin düzenlenmesidir. Bu durum nedeni ile uzun süreler boyunca sindirim sistemi sorunları yaşayan kişiler için dağ inciri bulunmaz bir ilaçtır. Yüksek oranda lif barındıran dağ incirini, çocuklarınıza da bol bol yedirin. Dağ incirinin bilimsel olarak kanıtlanmış olan faydalarının yanında birde islami olarak önemi bulunmaktadır. Bu incir, kuranda ismi geçen sadece birkaç meyveden biridir. Bu nedenle birçok insan dağ inciri yiyerek birçok fayda görürler. Tabi ki bu incir türü herkeste aynı etkiyi göstermeyecektir. 

Bazı dağ incileri kurutmak için müsait olan incirlerdir. Bu nedenle sizlerde kış aylarında da bu mükemmel nimetten faydalanmak iççin mevsiminde toplanmış ve kurutulmuş olan incirleri saklayabilirsiniz. Kuruyan dağ incirinin hem lezzeti hem de faydalarında çok ciddi olarak artışlar olacaktır. Bu sayede oldukça büyük etkiler alabilirsiniz. Dağ inciri, kurutularak tüketildiğinde kişilerde kemik yapısının daha da fazla güçlenmesini sağlamaktadır. Bu durum en çok gelişme çağında olan çocuklar için önem taşımaktadır. Çünkü bu kişilerde kemiklerin gelişmesi için çok yüksek oranda mineral gerekmektedir. Bu minerallerin birçoğu dağ inciri içerisinde bulunur. Sizlerde çocuklarınıza dağ inciri yedirerek, onların çok daha güçlü kemik yapılarına sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Dağ incirinin, insanlardaki kemik yapısını güçlendirme etkisi direk olarak içerisinde bulundurduğu magnezyum ve K vitamini sayesinde yapmaktadır. Bu iki vitamin gelişim açısından çok büyük önem taşımaktadır. Diğer yandan dağ inciri, sürekli olarak yüksek tansiyon problemleri olan bir meyvedir. Tansiyon hastalarının sıklıkla yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon sorunları yaşaması durumları çok önemli bir şekilde azaltılabilir. Bunun için günlük olarak dağ inciri tüketimi yeterli olacaktır. Bol bol dağ incirinin tüketilmesi kişilerde oluşmuş olan yada oluşacak olan kanserli hücrelerin ölmesini sağlar. bu etkisi ile çok büyük bir antioksidan olduğunu söyleyebiliriz. 

Dağ İnciri
Dağ inciri daha birçok farklı faydalar sağlar. Bu faydalarından biri yüksek oranda protein içermesidir. İçerdiği proteinler sayesinde kişilerdeki kasların güçlenmesi üzerinde çok önemli etkiler yapmaktadır. Bu faydası ile insanlarda enerji artışı sağlar. Bu nedenle bol bol dağ inciri tüketerek daha enerjik olabilirsiniz. Dağ inciri, içerisinde bulunan kalori oldukça azdır. Bu nedenle kilo problemi olanlar ya da diyet yapan insanlar için dağ inciri çok önemli bir besindir. Kalorisi oldukça az olan bu besini istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki dağ inciri, çok tüketildiğinde insanlarda ishal sorununa neden olabilir. Bu nedenle tüketim dozuna çok dikkat etmelisiniz. Dağ incirinin son olarak bir diğer faydası, insanlarda düzenli olarak tüketildiğinde hücre yenilenmesini hızlandırmasıdır. Bu etkiyi görebilmek için dağ incirinin kurutulması ve kuru olarak tüketilmesi şarttır. 
]]>
Erkek İncir https://www.incir.web.tr/erkek-incir.html Fri, 16 Nov 2018 19:03:02 +0000 Erkek İncir, yani bir diğer ismi ile İlek; Ülkemizde çoğunlukla Aydın bölgesinde yetişen, incirin döllenmesi için kullanılan, ağacı çok sağlam olan bir meyvedir. İlekten yani erkek incirden çıkan sinekler döll Erkek İncir, yani bir diğer ismi ile İlek; Ülkemizde çoğunlukla Aydın bölgesinde yetişen, incirin döllenmesi için kullanılan, ağacı çok sağlam olan bir meyvedir. İlekten yani erkek incirden çıkan sinekler dölleme işlemini üstlenerek incir ağaçlarını döllerler. Döllenmeyen incir ağaçlarının meyveleri daha olgunlaşmadan ağaçtan düşer ve telef olurlar. Bu nedenle erkek incir olgunlaştığı zaman meyve halinde diğer incir ağaçlarına atılara içerisinde oluşan sineklerin diğer meyveleri döllemesi için büyük önem taşımaktadır. Yöre halkı incirden önce oluşan ilekleri pazara çıkarırlar ve fiyatta anlaşıldığı taktırde satışını yaparlar. Erkek İncirHalk dilince incir borsası diye de adlandırılmaktadır. İlek ağacı sahipleri ve ilek üreticiler sabah çok erken saatlerde ilek ağacına çıkarlar ve eldiven kullanarak elleriyle koparırlar. yetişemeyecekleri mesafede olan ilekleri ilek kargısı adı verilen çoğu el yapımı olan alet ile koparırlar. İlekler olgunlaştığı zaman koyu yeşilden açık yeşile dönüşürler veya sarımtırak bir renk alırlar. Erkek inciri dişi incirden ayıran en büyük özellik ise kabuk bölgesinin diğerine nazaran daha pürüzlü ve hafif dikensel şekilde olmasıdır.

 

]]>
İncir Ve Havuç Kürü https://www.incir.web.tr/incir-ve-havuc-kuru.html Fri, 16 Nov 2018 21:27:06 +0000 İncir ve havuç kürü: Çocuk sahibi olmak her kadının hayalidir. Ancak bazen sağlık sorunları nedeni ile adet düzensizliğinden kaynaklı sebeplerle ya da yaşın ilerlemiş olması sebebiyle çocuk sahibi olmak için tedavi sü İncir ve havuç kürü: Çocuk sahibi olmak her kadının hayalidir. Ancak bazen sağlık sorunları nedeni ile adet düzensizliğinden kaynaklı sebeplerle ya da yaşın ilerlemiş olması sebebiyle çocuk sahibi olmak için tedavi süreci gerekmektedir ve maalesef bu süreç her kadın için olumlu sonuçlanmamaktadır. İncir kürü yumurta sayısı normalden az olan ve bu sebeple hamile kalamayan kadınlarda yumurta sayısını arttırmaktadır. Kuru incir kürünü bu sebep dışında yumurta çatlatmak için kullanılacak olanlar ise incir ve havuç kürünü aynı anda uygulamalıdır. İncir kürü ile yumurta ve incir kürü, çocuk sahibi olamayan ve bu durumdan kurtulmak isteyen kadınlar için fayda sağlamaktadır. Bu kür birçok uzman tarafından da alternatif olarak hastalarına tavsiye edilmektedir.

İncir Ve Havuç Kürü: İncir kürünü hazırlamak için ilk olarak, 2,5 su bardağı içinde klor bulunmayan suyun bir kapta kaynatılması esnasında 15 ya da 16 adet kuru incirin alınarak iyice yıkanıp ikiye bölündükten sonra kabın içine atılması ve yaklaşık 20 dakika kadar bu şekilde kaynatılması gerekmektedir.  Ocağın altının kapatılmasının ardından incir suyunun ılınması için bir müddet beklemek gerekmektedir. Daha sonra, suyu süzülen incirler üç parçaya bölünür ve her yemekten yaklaşık 15 dakika önce yenilir. Bu kür 21 günde bir yedi gün ara ile iki sefer uygulanmalıdır. Bu da toplamda 42 gün eder. Burada dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise incir kürünün günlük, taze olarak yapılması gerektiğidir.

İncir Ve Havuç Kürü

Yumurta çatlatmak için kullanılan İncir ve havuç kürü için ise, incir kürün de olduğu gibi kaynar suya yine aynı adette kuru incir atılıp bu sefer yaklaşık 6 dakika kaynatılır. Daha sonra, bir adet havuç yıkanıp soyulduktan sonra dilimlenir ve incirli suya atılır. Kaynama işlemine 4 ya da 5 dakika daha devam edilir ve ılınması beklenir. Ilıyan incir ve havucun suyu süzülür. Tıpkı incir kürün de olduğu gibi her öğünden yaklaşık 15 dakika önce içilir. Yine burada da kuru üzüm ve havucun günlük olarak hazırlanması gerekmektedir.

İncir ve havuç kürünü daha etki hale getirmek ve daha fazla faydalı olmasını sağlamak için küçük boy bir adet sarı kuru soğanı ince ince doğramak ya da rendelemek ve üzerine sumak serperek yemeklerden yaklaşık 15 dakika önce yemek de yararlı olacaktır. Bu uygulamayı da haftada en az 4 sefer tekrar etmek gerekmektedir. İncir ve havuç kürünün yanı sıra bu kürü de uygulayanlar yumurtalık kistinden de daha fazla korunmuş olmaktadır. Sağlıklı günler…

]]>
Hamilelikte İncir https://www.incir.web.tr/hamilelikte-incir.html Sat, 17 Nov 2018 11:15:22 +0000 Hamilelikte incir, hamilelikte tüketimi oldukça faydalı bir meyve olan incir, A, B, C  vitaminlerinin yanı sıra sodyum,  potasyum,  magnezyum vitaminleri de içerir ve demir açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Vücuda enerji Hamilelikte incir, hamilelikte tüketimi oldukça faydalı bir meyve olan incir, A, B, C  vitaminlerinin yanı sıra sodyum,  potasyum,  magnezyum vitaminleri de içerir ve demir açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Vücuda enerji vererek zihin yorgunluğunu giderir. Kemik sağlığı için de oldukça faydalıdır. İncir potasyum içerdiği için hamilelik döneminde tansiyonu dengede tutar. Hamilelikte anne adayının sindirimi yavaşlayacağı için incir yüksek lif oranı sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Dolayısıyla hamilelikte incir tüketimi sindirim sistemini hızlandır. 

Hamilelikte İncir
B6 vitamini içeren incir hamilelikte tüketildiğinde mide bulantıların hafiflemesine yardımcı olur. Hamilelikte incir tüketimi özellikle diyabetli  hamilelerde incirin kan şekeri düzeyini dengeleyerek insülin ihtiyacını azaltması açısından oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde zorunlu olmadıkça ilaç kullanılmaması gerektiği için hamilelikte incir tüketerek bakteri ve virüslerin çoğalmasını önlenip, hastalıklara karşı direnç kazanılabilir.Ayrıca fetusun gelişimi için önemli olan Omega 3 vitamini incirde bulunduğu için hamilelikte yenmesi  önemli olan bir meyvedir.
]]>
İncir Yağı https://www.incir.web.tr/incir-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 11:37:59 +0000 İncir yağı, aslında herkesin bildiği incir çekirdeği yağıdır. Çok yaygın bir şekilde kullanılan bu yağa, günümüzde birçok yerde rastlayabilirsiniz. Çok farklı kullanım amaçları olan bu yağı, sizlerde bol bol kullanara İncir yağı, aslında herkesin bildiği incir çekirdeği yağıdır. Çok yaygın bir şekilde kullanılan bu yağa, günümüzde birçok yerde rastlayabilirsiniz. Çok farklı kullanım amaçları olan bu yağı, sizlerde bol bol kullanarak vücudunuza faydalar sağlayabilirsiniz. Bu yağ sayesinde birçok tıbbi ilacın başaramadığı etkileri vücudunuzda görebilirsiniz. İncir yağı, piyasada çok yaygın bir şekilde ve maddi olarak oldukça uygun miktarlarda satılmaktadır. İncir yağı alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir durum vardır. İncir yağı alırken, aldığınız incir yağının kesinlikle soğuk sıkım incir yağı olmasına özen gösterin. Çünkü diğer yöntemler ile elde edilmiş olan incir yağları, insan vücudunda herhangi bir olumlu etkiye neden olmayacaktır. Bu durumun en büyük nedeni ise sıcak yöntemler ile elde edilmiş olan incir yağının yüksek ısı ve sıcaklıklara maruz kalması nedeni ile birçok faydalı özelliğini kaybetmiş olmasıdır. Bu nedenle kesinlikle soğuk sıkım incir yağını tercih edin. Son günlerde normal kullanımından daha fazla tüketilmeye başlanılan incir yağları, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insanlar için çok ciddi etkiler yapmaktadır. Bu yağ genellikle ağız yolu ile tüketilmez. Fakat farklı maddeler ile seyrelterek incir yağını bazı yemeklerde kullananlar bulunmaktadır. Sizlere isterseniz bu şekilde incir yağını vücudunuza kazandırabilirsiniz. 

İncir yağı içerisinde çok yüksek oranda omega 3 bulunur. Bilindiği gibi omega 3, insanların en çok ihtiyacı olan minerallerden biridir. Bu nedenle incir yağının bol bol tüketilmesi gerekir. Omega 3, çocukların ihtiyacı olan bir mineral olduğu için daha çok çocuklar tarafından kullanılmalıdır. Bu nedenle incir yağını çok az miktarlarda günlük olarak çocuğunuza vermelisiniz. Bu şekilde düzenli dozlarda kullanılan incir yağından çocuğunuz çok ciddi olarak faydalanacaktır. Fakat belirtmek isterim ki her ne kadar faydalı olursa olsun indir yağını ya da diğer bitkisel ürünleri, hamile olan insanlar ve bebek emziren insanlar kullanmamalıdır. Bu kişilerde, bu gibi maddeler kimi zaman anneye, kimi zaman ise çocuğa zarar verebilir. Yapılan araştırmalara göre omega 3 yağ asitlerinden çok yüksek oranda içerisinde barındıran incir yağı, yine çok yüksek oranda omega 3 yağı barındıran balığı bile gölgesinde bırakmaktadır. Bu bilgiyi duyan birçok kişi incir yağını tüketmek amacı ile almaktadır. 

İncir Yağı
İncir Yağı Nasıl kullanılır 

İncir yağı, cilt üzerinde kullanılacaksa kişinin isteğine bağlı olarak üzüm çekirdeği ile karıştırılarak kullanılabilir. Bu iki yağı birbirine karıştırarak kullandığınızda çok büyük faydalar görebilirsiniz. Özellikle cildinizi sıkılaştırmak amacı ile bu yağı kullanacaksanız kesinlikle ikisini karıştırarak kullanmalısınız. Bu yağı cildinize masaj yöntemi ile uygulayın. Bol bol ovuşturarak cildinize sürdüğünüz bu yağları ovarak cildinize emdirin. Bu şekilde kullanılan yağın ok daha fazla faydası görülür. Bu yağı bazı insanlar saç bakımında kullanmaktadır. Saç bakımında bu yağı kullanacaksanız, haftada bir kez olmak üzere incir yağını saçlarınıza sürün ve yaklaşık 5 dakika bekleterek durulayın. Bu şekilde çok büyük faydalar görebilirsiniz. 

İncir Yağı Faydaları:
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzerine çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu durum için düzenli olarak kullanılması gerekir. 
 • İnsanlarda meydana gelen kabızlık sorunlarının çok hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar,
 • Dudakta oluşan uçuk ve siğil sorunları için çok doğal bir ilaçtır.
 • Cinsel gücü arttırıcı etkisi sayesinde yaygın bir şekilde kullanılır.
 • Sivilce lekelerine karşı etkilidir. 
 • Saçlar üzerinde düzenli bir şekilde uygulandığında dökülmeleri önler. 
 • Cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayarak cildin canlı kalması üzerinde etkiler yapar. Bu amaçla sık sık cildinize incir yağı uy]]> Rüyada İncir Ağacı Görmek https://www.incir.web.tr/ruyada-incir-agaci-gormek.html Sun, 18 Nov 2018 03:51:41 +0000 Rüyada İncir Ağacı Görmek: Rüyada incir ağacı görmek genel olarak iyi olarak yorumlanmaktadır. Rüyada incir ağacı görmek genel olarak, rüya sahibi kişinin yakın zamanda bir miras ya da servete konacağına ve bu servet s Rüyada İncir Ağacı Görmek: Rüyada incir ağacı görmek genel olarak iyi olarak yorumlanmaktadır. Rüyada incir ağacı görmek genel olarak, rüya sahibi kişinin yakın zamanda bir miras ya da servete konacağına ve bu servet sayesinde çok zengin olacağına, buna rağmen geçmişini de hiçbir zaman unutmayacağına işaret etmektedir. Bu rüyanın başka bir yorumuna göre ise, rüyada incir ağacı görmek, rüya sahibi kişinin uzun yıllar boyunca emek vererek, büyük bir sabır göstererek, büyük çabalar sonucunda iş hayatında yüksek bir mertebeye geleceğine ve hiçbir zaman geçmişini unutmayıp, sürekli ihtiyaç sahibi kişilere yardımda bulunacağına işaret etmektedir. Rüyada incir ağacı görmek bunun yanı sıra, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde bir kişiye yardım ettiğine bu kişinin de kendisine çok değer verdiğine, yapılan iyiliği unutmayıp rüya sahibine sürekli dua ettiğine işaret etmektedir.  

  Rüyada incir ağacından incir yediğini görmek, rüya sahibi kişinin iş hayatında büyük başarılar elde edeceğine, boğazından helal rızık geçeceğine, maddi durumu bozuk ise düzeleceğine, düzgün ise de daha fazla kazanacağına kısacası bolluk ve berekete işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişi hasta ise, yakın zamanda eski sağlığına kavuşacağına da işaret etmektedir.

  Rüyada incir ağacını kestiğini görmek, rüya sahibi kişinin üzerinde kara bulutlar dolaştığına, son zamanlarda şansının kötüye gittiğine ve kendi kısmetine mani olacağına kısaca kendi bindiği dalı keseceğine işaret etmektedir. Rüyada incir ağacını başkasının kestiğini görmek ise, bir kişinin rüya sahibinin işlerine taş koyacağı anlamına gelmektedir.

  Rüyada İncir Ağacı Görmek

  Rüyada incir ağacı dikmek, rüya sahibi kişinin kısa zaman içinde iş hayatında büyük atılımlar yapacağına, kendisinden büyük mertebede olan kişilerle bir araya geleceğine ve kazancını ikiye katlayacak bir iş içerisine bu kişilerle ortak olarak gireceğine işaret etmektedir.

  Rüyada incir ağacından düştüğünü görmek, rüya sahibi kişinin yakın çevresinde üzerinde büyük emeği bulunan çok iyi niyetli bir kimsenin olduğuna, rüya sahibinin ise bu kişinin yaptıklarını hiçe saydığına, bu kişiye karşı çok vefasız olduğuna, bu sebeplerden dolayı bu kişiyi kaybedeceğine ve sonradan çok pişman olacağına işaret etmektedir.

  Rüyada incir yediğini görmek ise, rüya sahibi kişinin oturarak, hiçbir iş yapmasa dahi eline para geçeceğine, hiç aç kalmayacağına, çok şanslı biri olduğuna ve kısmetlerinin kendiliğinden ayağına geldiğine işaret etmektedir. Rüya sahibi bu dönemi iyi değerlendirmeli, doğru karar vererek doğru yatırımlar yapmalıdır.  Ayrıca, rüya sahibi kişinin kalbinin çok temiz olduğuna ve bu sebeple Allah tarafından sevilen bir kul olduğuna da işaret etmektedir. 

  ]]>
  Kuru İncir Reçeli https://www.incir.web.tr/kuru-incir-receli.html Mon, 19 Nov 2018 03:50:50 +0000 Kuru İncir Reçeli, İncir Türkiye' de bulunan bir meyve çeşididir. Sıcak ve kurak yer sevdiğinden oldukça kolay yetişir. İncir tam bir şifa kaynağıdır. Hatta incir anne sütüne en yakın besindir. İnciri pek çok şekilde tüke Kuru İncir Reçeli, İncir Türkiye' de bulunan bir meyve çeşididir. Sıcak ve kurak yer sevdiğinden oldukça kolay yetişir. İncir tam bir şifa kaynağıdır. Hatta incir anne sütüne en yakın besindir. İnciri pek çok şekilde tüketmek mümkündür. İncir genellikle kuru olarak yenir. Çünkü kuru incir yaz ve kış ayların da rahat bulunur. Mevsimi geldiği zaman yaş incir de çok lezzetlidir. İncirden tatlılar ve reçeller yapılır. Bunun yanı sıra bazı yemeklerin içine de tat katması için konur. Benim ve çocuklarımın çok sevdiği kuru incir reçeli yapalım.

  Kuru incir reçeleri

  Malzemeler
  • 2 kilo kuru incir
  • 2 kilo toz şeker
  • 1 tane limonun suyu
  • 2,3 tane karanfil
  • 3 litre su
  Kuru İncir ReçeliYapılışı: Bir derin tencere alıp içine şeker ve suyu koyalım. Ocağa alıp şekeri eriyene kada kaynatalım, kaynamaya başladıktan sonra limonunu sıkalım. Limonu sıktığınız zaman yüzün de köpüklenme olacak. O köpüğü bir kaşık yardımı ile alın. Yoksa reçeliniz ekşi olur. Limonu sıktıktan sonra yaklaşık 15, 20 dakika kadar kaynatalım. Biz de bu ara da inciri hazır edelim. İncirlerin üzerindeki tozunun gitmesi için bir defa yıkayalım. Sonra incirleri küçük küçük doğrayalım. Daha sonra şerbeti kontrol edelim. Eğer şerbet kıvamına gelmiş ise içine karanfili da atalım. Sonra incirleri de ilave edip kısık ateş de kaynamaya bırakalım. Yaklaşık 10, 15 dakika kadar kaynatalım. Sonra ocağın altını kapatıp soğumaya bırakalım. Ama tencereni ağzını kapatmayalım sıcak iken terler ise reçelimiz şekerler. Soğuduktan sonra cam bir kovanoz alıp, reçeli içine koyalım. Kuru incir reçelimiz kahvaltı sofralarımız da yemeye hazır, afiyet olsun.
  ]]>
  İncir Tatlısı https://www.incir.web.tr/incir-tatlisi.html Mon, 19 Nov 2018 06:24:01 +0000 İncir Tatlısı, Tatlı olarak farklı ve lezzetli bir tat arayanlar için denenmesi gereken bir tariftir. Kalorisi yüksek bir tatlı olduğu gibi  bir o kadar da lezzetlidir.Malzemeler1 kilo kadar İncir Tatlısı, Tatlı olarak farklı ve lezzetli bir tat arayanlar için denenmesi gereken bir tariftir. Kalorisi yüksek bir tatlı olduğu gibi  bir o kadar da lezzetlidir.
Malzemeler
 • 1 kilo kadar kuru incir
 • Bir su bardağı ceviz içi
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1,5 su bardağı  su
 • 1 adet kabuk tarçın
Hazırlanışı

İlk önce işe kuru incirlerin saplarını ayıklamakla başlayın  daha sonra kuru incirleri tam ortasından  tamamen birbirinden ayırmadan yarım bölün. Ilık suda 10-15 dakika kadar bekletin. Sudan çıkartıp kağıt havlunun üzerine alıp suyunun süzülmesini sağlayın daha sonra her bir incirin içine birer ikişer ceviz ile doldurun ve incirlerin ağzını kapatın. Çok fazla derin olmayan uygun bir tencerenin içerisine düzgün bir sıra şeklinde dizin. Dizilmiş olan incirlerin üzerine iki su bardağı şekeri tüm yüzeye eşit bir biçimde serpin. Şekerlerin üzerine bir bütün kabuk tarçın ve bir buçuk su bardağı soğuk suyu da ekleyip kısık ateşte kaynamaya bırakın. Yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar kaynadıktan sonra şerbetini kontrol edin eğer şerbeti koyu bir kıvama gelmiş ise tencerenin altını kapatın ve soğumaya bırakın. Yarım saat kadar soğuduktan sonra tatlıyı uygun bir borcama alınır ve tencerenin dibindeki şerbette üzerinde gezdirilir. Borcamın üzeri streç filimle kapatılır ve buzdolabına kaldırılır bir saat sonra servis edilebilir.

Muhallebili İncir Tatlısı

İncir tatlısının daha hafif olmasını tercih edenler için ideal ve denenmesi gereken bir tariftir. Sütlü bir tatlı olduğu içinde hafiftir. 

Malzemeler

Keki için:

 • 1 su bardağı un
 • 3 adet yumurta 
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 6-7 adet kuru incir
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı iri kıyılmış ceviz

Muhallebisi için:

 • 1 litre süt 
 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı buğday nişastası
 • 2 çorba kaşığı katı yağ veya tereyağ
 • 1 paket sade krem şanti

Şerbeti için:

 • 1,5 su bardağı ılık su
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı nescafe

İncir TatlısıYapılışı

Muhallebili  incir tatlısının ilk önce kekini yaparak işe başlayın. Bunun için ilk öce kuru incirlerin sapını bıçak yardımı ile  ayıklayın sonra ılık su içerisinde 10 dakika kadar bekletelim sonra suyun içerisinden  çıkarıp kağıt havlu yardımı ile incirlerin üzerindeki fazla suyunu kurutun. Kuru incirleri küçük küçük doğrayın. Uygun bir karıştırma kabını alıp içerisine ilk önce toz şekeri ve yumurtaları koyup mikser yardımı ile iyice çırpın. Kekinin iyi kabarması için unun bir elek yardımı ile elenmesi gerekiyor. Un ve kabartma tozu elenir ve karıştırma kabına alınır ve bundan sonraki aşamada mikser ile değil kaşık yardımı ile çok yavaş bir şekilde hamur karıştırılır. Son olarak da kuru incir ve  cevizi de kek hamuruna ilave edip tekrar yavaş bir şekilde karıştırılır ve hamurun malzemeler ile özleşmesi sağlanır. Kek hamuru yağlanmış olan kare bir borcama dökülür ve önceden ısıtılmış olan 180 derecelik  fırında kek kızarana kadar pişirilir. Sıra şerbetini hazırlamaya geldi. Bir kaba ılık suyu, toz şekeri, ve nescafeyi koyup iyice karıştırın. Bu tatlıda ki  şerbetinin özelliği pişmeyecek olmasıdır. Pişen kek fırından çıkarılır ve ılık olması için biraz beklendikten sonra şerbet kekin üzerine her tarafına eşit bir şekilde dökülür. En son tatlının muhallebisi yapılır. Muhallebisi için gerekli olan tüm malzemeler krem şanti hariç  uygun bir tencerenin içerisine alınır ve koyulaşana kadar sürekli olarak karıştırılarak muhallebi pişirilir. Pişen muhallebin ilk sıcağı çekildikten sonra  toz krem şanti ve tereyağı isteğe göre de bir paket vanilya eklenip mikser yardımı ile iyice çırpılır. Hafif sıcak olan muhallebiyi kekin üzer]]> İncir Çekirdeği Yağı https://www.incir.web.tr/incir-cekirdegi-yagi.html Mon, 19 Nov 2018 19:12:47 +0000 İncir Çekirdeği Yağı, bir yaz meyvesi olan incirin ülkemizde yetiştiriciliği oldukça fazladır. Ancak çok fazlada tüketilmeyen bir meyvedir. İncir özellikle ılık ve sıcak bölgelerde yetişmektedir. Meyve olarak ol İncir Çekirdeği Yağı, bir yaz meyvesi olan incirin ülkemizde yetiştiriciliği oldukça fazladır. Ancak çok fazlada tüketilmeyen bir meyvedir. İncir özellikle ılık ve sıcak bölgelerde yetişmektedir. Meyve olarak oldukça tatlı bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra insan sağlığı içinde çok faydalar sağlamaktadır. Ancak incir meyvesinin kişiler faydalarını tam anlamıyla biliyor olsalardı kesinlikle daha fazla incir tüketmeye özen gösterirlerdi. İncir meyvesi bünyesinde yaklaşık olarak sütte yer alan kalsiyumun iki kat fazlası kalsiyum içermektedir. Ayrıca C vitamini dışında tüm vitaminleri bünyesinde barındıran incir tüm meyvelere oranla en fazla şeker miktarına sahiptir. Bünyesinde tüm meyvelere göre çok daha fazla mineral barındırır. Ayrıca bünyesinde kolesterol, yağ ve sodyum maddesi barındırmaz. İnsanlar üzerinde ilerleyen yaşla ilgili olan hazımsızlığı da önlemektedir ve bünyesinde barındırdığı yüksek orandaki liften de bahsetmeden geçmek olmaz. Anlaşılacağı gibi incir meyvesi başlı başına bir şifa kaynağıdır.

İncir Çekirdeği Yağı, oldukça fazla mineral ve vitamini içeriğinde taşıdığından dolayı tüketilmesi insan sağlığı bakımından oldukça önem taşımaktadır. İncir çekirdeği yağı elde etmek için öncelikle incirin olgunlaştıktan sonra taze taze dalından toplanmasının ardından fabrikalarda incirin çekirdeği ayrıştırılarak elde edilir. Daha sonra ayrıştırılan incir çekirdeklerini soğuk pres adı verilen fabrikasyon aletlerle preslenmesi sonucunda incir çekirdeği yağı elde edilmektedir. Bu uygulama haricinde hiç şekilde incir çekirdeği yağı elde edilemez. Ancak bu yöntem dışında bazı zararlı kimyasallarla elde edilen yağın ise insan sağlığına fayda yerine zarar verdiği de bilinmektedir. Bu yüzden zararlı kimyasallar sağlanan yağın içeriğinde kanserojen maddeler yer almaktadır.

İncir Çekirdeği Yağı

İncir Çekirdeği Yağının insan sağlığı bakımından ve cilt üzerine uygulanması halinde de büyük faydalar sağladığı da bir gerçektir. Bu yağ kullanımında ve cilt üzerine uygulanması sonrası mutlaka büyük faydalar sağlaması sonucunda kanın pıhtılaşmasına mani olarak kalp krizi geçirme riskini en aza indirecektir. Meydana gelen kemik rahatsızlıkları ve kansızlık sorunu da önlenirken, zihinsel yorgunluğu tedavi ederek kişilerde yorgunluk hissini ortadan kaldırırken, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut da güç ve enerji sağlayacaktır. Ayrıca kişilerde rastlanan astım rahatsızlığı, öksürük ve bronşite de çok iyi gelmesinin yanı sıra kabızlık sorunlarının da önüne geçilecektir. İncir çekirdeği yağı, kolesterolü düşürmesinin yanı sıra bünyesinde barındırdığı yüksek lif oranı ile sindirim sisteminin çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olarak, kilo sorunu olan kişilerin kullanımı sonrasında mutlaka etkilerini gösterecektir. İncir çekirdeği yağı, asırlar öncesinden günümüze kadar kullanıla gelmiştir ve bu yağ her derde deva bir yağdır.

İncir Çekirdeği Yağı, özellikle cilt sağlığı bakımından da oldukça faydalı bir yağ olmasından dolayı, cilt üzerinde meydana gelen yaraların üzerinde olumlu etkiler sağlayarak çabucak iyileşmesine yardımcı olmasının yanı sıra yara izlerinin de kaybolmasını sağlamaktadır. İncir çekirdeği yağı özellikle kadınların ciltlerinde çok daha fazla etki göstermektedir. Yine kadınlarda gebelik esnasında meydana gelen karın ve bacak bölgelerinde oluşan çatlaklar üzerinde de olumlu etkilere sahip bir yağdır. Bu nedenle bu yağın kullanımı sonrasında ciltte meydana gelen pürüzler, çatlaklar, vücudun bazı kısımlarında oluşan sarmalara engel olunmasının yanında düzenli olarak kullanılması halinde cilt üzerinde gözle görülür gerginlik meydana gelecektir.

]]> Hamile Kalmak İçin İncir Kürü https://www.incir.web.tr/hamile-kalmak-icin-incir-kuru.html Tue, 20 Nov 2018 01:04:03 +0000 Hamile kalmak için incir kürü, hamile kalamamanın birçok nedeni vardır. Yumurtanın kalitesi ı veya yumurta sayısının yetersiz olması hamile kalamamanın nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle bayanlar da yumurta Hamile kalmak için incir kürü, hamile kalamamanın birçok nedeni vardır. Yumurtanın kalitesi ı veya yumurta sayısının yetersiz olması hamile kalamamanın nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle bayanlar da yumurta sayısının yeterli olmaması halinde incir kürü ile sorun giderilebilir. İncir kürü yumurta sayısını düzene sokup, hamile kalma sorununu gidermektedir. İncir kürünün uygulanması halinde kişiler de her hangi bir yan etki yapmayacaktır. Doğal bir kür olan incir kürünü yumurta sayısı yetersiz olan kişiler rahatlıkla uygulayabilir. Aynı zamanda halilelik döneminde olan kişilerin anne sütünü arttırdığı kanıtlanmış olan bu kür tam anlamıyla şifa kaynağıdır. İncir kürü uygulamak isteyen kişiler adet döneminin kaç gün de bir olduğuna dikkat etmeleri önerilir. Eğer dönemi otuz gün ara ile gerçekleşiyor ise incir kürü ile havuç kürü karıştırılıp tüketilir.

Hamile Kalmak İçin İncir Kürü Nasıl Yapılır

Hamile kalmak isteyen kişilerin incir kürü yaparken mutlaka içerisine klorsuz su ilavesi yapmaları önerilir. Böylelikle kürün faydası daha hızlı etki edecektir ve daha sağlıklı olacaktır. Kürü yapmak için öncelikle yarım litre suyu uygun büyüklükte bir kabın içerisine alın ve içerisine 15 tane kuru incir ilavesi yapıp kaynatın. İncirleri kaynamakta olan suyun içerisine ilave etmeden önce temiz olduğuna dikkat etmek gerekir. Temiz olan incirler ufak dilimlere parçalanıp suyun içerisine ilave edilmelidir. Bu şekilde incirin içerisinde bulunan faydalı etkenler daha çabuk etkileşip sağlayacaktır. Yaklaşık 20 dakika kadar incirleri kaynatın ve bu aşama da tencerenin ağzının kapalı olmasına dikkat edin. Ağzı kapalı şekilde kaynamış olan kürü 20 dakika sonra ocağın üzerinden alın ve ılık hale gelmesi için bekletin. İlk sıcaklığı çıkmış ve ılımış olan kürü bir kabın içerisine süzün ve ikiye bölün. Öğünlerden yaklaşık 15 dakika kadar önce aç karnına her gün tüketin.

Hamile Kalmak İçin İncir Kürü

Hamile Kalmak İçin İncir Kürü Nasıl Kullanılır

Bu kürün uygulama günü toplam kırk iki gündür. Kırk iki gün içerisinde kür iki gruba ayrılır ve ilk önce yirmi bir gün her gün taze olarak hazırlanarak içilir. Ardından yedi gün ara verilir. Verilen aranın ardından küre tekrar başlanır ve tekrardan yirmi iki gün uygulanır. Böylelikle kırk iki gün boyunca hamile kalmak isteyen kişiler incir kürünü uygulayabilir. İncir kürü mutlaka günlük olarak hazırlamak gerekir. Bir gün önceden hazırlanmış olması fayda oranını da düşüş sağlayabilir ve faydasını azaltabilir. Bu nedenden dolayı mutlaka her gün taze olarak incir kürü hazırlanmalı ve kür hazırlanırken tüm olan incirler ufak parçalara ayrılıp kaynatılmalıdır.

Adet dönemi 30 gün ve 30 günden uzun süren kişiler incir kürü ile birlikte havuç kürü hazırlanmaları önerilir. Havuç kürü de aynı şekilde incir kürünün hazırlandığı gibi hazırlanır ve üç adet havuç ufak parçalara ayrılıp 20 dakika kaynatılır. Hazırlanmış olan havuç kürü ile incir kürü karıştırılıp tüketilir.

]]>
Taze İncir Reçeli Tarifi https://www.incir.web.tr/taze-incir-receli-tarifi.html Wed, 21 Nov 2018 00:35:15 +0000 Taze incir reçeli tarifi: İncir çok sevilen bir yaz meyvesidir. Kurusu ayrı lezzetli tazesi ayrı lezzetlidir. Dışı yeşil veya mor içi sürprizlerle dolu kıpkırmızı ipleri ve minik çekirdekleri ile bayıldığımız bir lezzetti Taze incir reçeli tarifi: İncir çok sevilen bir yaz meyvesidir. Kurusu ayrı lezzetli tazesi ayrı lezzetlidir. Dışı yeşil veya mor içi sürprizlerle dolu kıpkırmızı ipleri ve minik çekirdekleri ile bayıldığımız bir lezzettir. Hem tazesi hem de kurusu oldukça faydalıdır incir ile yapılan çeşitli kürler vardır. İnciri meyve olarak tükettiğimiz gibi çeşitli tatlılarda da kullanabiliriz veya incir dolması incir reçeli gibi bir çok incirle yapılan lezzetler vardır. İncir ile yapılmış reçelin çekirdeği sayesinde diğer reçellere göre yemesi daha zevklidir. Özellikle taze incir reçelinin mis gibi birde kokusu vardır. İncir reçeli yapmak için tam olgunlaşmamış incirleri seçmek lazım. Hele ki birde bahçenizde incir ağacı varsa hiç durmayın dalında mis gibi incirler kokmaya başladı mı hemen kopartıp mutlaka taze incir reçeli yapın. Taze incir reçeli yapmak isteyip tarifini merak edenler doğru adrestesiniz yazdığım tarife uyarak enfes taze incir reçelini yapabilirsiniz.

Taze İncir Reçeli Tarifi
Taze incir reçeli için gerekli malzemeler,
 • 3 kilo tam olgunlaşmamış  incir,
 • 2,5 kilo toz şeker,
 • 1 çay bardağı su,
 • Çeyrek limon suyu,
 • 1 tutam taze reyhan, veya bir kaç yaprak fesleğen,
Taze incir reçeli  hazırlanışı

Öncelikle incirleri bir gün önceden yıkayıp saplarını temizleyip şekere yatırıyoruz. Ertesi gün incirin üzerine koyduğumuz şeker erimiş olacaktır. Eriyen şekerli inciri ocağın üstüne koyup kısık ateşte bir taşıp kaynatıyoruz. Daha sonra kaynayan şekerin içinden incirleri alıyoruz  kaynayan şekerin içine 1 çay bardağı suyu ekleyip  tekrar 15 dk kaynatıyoruz. Şeker bir miktar koyulaşınca incirleri tekrar içene koyuyoruz. Kısık ateşte olmasına rağmen reçel-imiz köpürecek-tir. Köpükleri kaşıkla üsten üsten alıyoruz. Kaynayan reçelden bir kaşık alıp bir kaseye koyuyoruz bir kaç dk soğuttuktan sonra kıvamına bakıyoruz istenilen kıvamı aldığında çeyrek limonumuzu sıkıyoruz ve bir kaç dk daha kaynatıyoruz. Dilerseniz bir tutam reyhan reçelin içine koyabilirsiniz. Reçel imiz soğuyunca reyhanı içinden alabilirsiniz güzel bir aroma verecektir.
]]>
İncir Çekirdeği Yağı Faydaları https://www.incir.web.tr/incir-cekirdegi-yagi-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 17:16:13 +0000 İncir çekirdeği yağı faydaları, incir eski yıllardan beri sağlık için faydalarından yararlanılan bir meyvedir. İncirin çekirdeği bazı işlemlere tabi tutularak incir çekirdeği yağı elde edilir. İncir çekirde İncir çekirdeği yağı faydaları, incir eski yıllardan beri sağlık için faydalarından yararlanılan bir meyvedir. İncirin çekirdeği bazı işlemlere tabi tutularak incir çekirdeği yağı elde edilir. İncir çekirdeği yağı da tıpkı incir meyvesi gibi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ülkemiz son yıllarda incir çekirdeği yağı ihracatına başlamıştır. Doğal ilaç olarak nitelendirilen incir çekirdeği yağı saç sağlığı, cilt sağlığı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

İncir çekirdeği yağının faydaları

 • İncir çekirdeği yağı hiper tansiyona karşı iyi gelir.
 • İçeriğinde yüksek miktarda omega-3, 6 ve 9 yağ asitleri barındırmaktadır. Bu özelliği ile cildi hem içten hem de dıştan besler ve nemlendirir.
 • İçeriğinde barındırdığı bol miktarda lif sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.
 • İncir çekirdeği yağı, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir ve bakır gibi mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Antioksidan bakımından da zengin olan incir çekirdeği yağı ayrı zamanda A, E ve K vitaminleri açısından da mükemmel bir kaynaktır.
 • Metabolizma sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 • İçeriğinde barındırdığı kalsiyum sayesinde kemik sağlığını korur.
 • Saç sağlığı için faydalıdır. Saçların daha parlak olmasını sağlar. Saç kurumasına karşı iyi gelir. Ayrıca saçların daha kolay şekillenmesine yardımcı olur.

İncir Çekirdeği Yağı Faydalarıİncir çekirdeği yağının kullanım alanına göre faydaları

Saç dökülmesi: Saç dökülmesi çoğu kişinin yaşamış olduğu ortak problemlerden biridir. Az su tüketmek, doğru şampuan kullanmamak, hormonal bozukluklar, mevsim değişikliği, genetik yatkınlık gibi pek çok neden saç dökülmesine yol açar. İncir çekirdeği yağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Bu özelliği saç dökülmesine karşı fayda ağlar. Aynı zamanda kurumuş ve yıpranmış saçları da onarır.

Saç bakımı için incir çekirdeği yağı avuç içine damlatılarak saç diplerine güzelce yedirilir. Temiz bir havlu sıcak suda sıkılır ve saçlar bu havlu ile sarılır. Bir süre bekletildikten sonra saçlar ılık su ile temizlenene kadar yıkanır. Olumlu sonuç alabilmek için haftada 3 defa tekrarlanabilir.

Çatlaklar: Çatlaklar özellikle gebelik sürecinde açığa çıkan ve oldukça sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Gebelikten sonra oluşan çatlakları yok etmek oldukça zordur. İncir çekirdeği yağı bu tür çatlaklardan kurtulmak için kullanılabilir. Düzenli kullanıldığında çatlakları tamamen yok etmese de görünümlerini oldukça azaltır.

Gerdan sarkması: Gerdan sarkması da çoğu kişinin maruz kaldığı ve görsel anlamda oldukça can sıkıcı bir problemdir. İncir çekirdeği yağı bu konuda oldukça faydalıdır. Gerdan sarkmasını önlediği gibi gerdanda oluşan kırışıklıkları da giderici özelliğe sahiptir.

Sivilce: Daha çok ergenlik döneminde açığa çıkan sivilceler için incir çekirdeği yağı kullanılabilir. Sivilce haricinde siyah ve beyaz noktalar için de kullanılabilir. Bu tür problemlere karşı incir çekirdeği yağı düzenli kullanılmalıdır. Ciltte oluşan problemler için günde 3 defa bölgeye sürülmelidir. Düzenli kullanıldığında cildin daha pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar.  

Dudak bakımı: Dudaklarda meydana gelen çatlak, kuruma ve gerginliğe karşı da günlük kullanılabilir.

]]>
Dikenli İncir https://www.incir.web.tr/dikenli-incir.html Wed, 21 Nov 2018 22:42:54 +0000 Dikenli İncir, Ülkemizde hemen hemen her yöresinde görülebilen, Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinde daha sık olarak karşımıza çıkan yabani bir bitkinin meyvesi olan dikenli incir, hasat döenminde hemen her yerde satı Dikenli İncir, Ülkemizde hemen hemen her yöresinde görülebilen, Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesinde daha sık olarak karşımıza çıkan yabani bir bitkinin meyvesi olan dikenli incir, hasat döenminde hemen her yerde satışa sunulmaktadır. Dikenli incir, doğada kendiliğinden yetişen kaktüs türü yabani bir bitkinin meyvesidir ve başta sindirim sistemi olmak üzere çok sayıda yararlı yönleri ile bilinmektedir. Her yaş grubunca tercih edilmekte olan dikenli incir genellikle soğuk olarak tüketilmektedir. Satıcılar tarafından buz parçaları içerisinde; yoğun dikenleri olduğundan mütevellit soyularak servis edilmektedir. Hint inciri olarakta bilinen dikenli incirin anavatanı Güney Afrika dır. Kıraç alanlarda kurak ve kireçli topraklarda yetişen dikenli incirin meyvesi kabuğundan özenle çıkartılarak kabuğundan ve bitkinin yapraklarından çıkarılan özüt, doğal kozmetik sektörünün gözde maddesi haline geimiştir. İçerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde kozmetik sanayiicilerin kabuğunu kaynatarak elde ettikleri özütü nemlendirici ve cilt bakım ürünlerinde kullanarak ürünlerini kaliteli ve güvenli şekilde piyasada tutmalarını sağlamaktadır. Dikenli incir yaprağından elde edilen özütlerin en büyük özelliği nem oranının çok yüksek ve suyu uzun sürede bünyesinde tutuyor olabilmesidir. Bu sayede bitkisel ürün cilde uygulandığında uzun süre nemi içerisine hapsetmekte ve ciltte oluşabilecek deformeleri (kırışma,çizikler,lekeler vb.) önlemektedir. Dikenli incir özü olan bitkisel ürünler cildin daha sıkı, genç, canlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır.
Dikenli İncir

Dikenli incirin bağırsak alışkanlığını düzenleyen, sindirim sistemini rahatlatan, kabızlık sorununu hızlı ve kalıcı çözümle sonlandıran mucizevi bir bitki olduğunuda vurgulayabiliriz. Dikenli incir, içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde vücutta ilaç kadar etkilidir. Dikenli incir C vitamini yönünden zengin olduğu için bünyeyi zinde tutar ve vücut direncini arttırarak özellikle sınav hazırlığında olan gençlerimiz için eşsiz bir meyvedir. Ayrıca dikenli incir kalori bakımından düşük olduğu için ve tokluk hissi yarattığı için diyet yapanlar için de ideal bir meyvedir. Diyet yapan bir kişi, günde 3- 4 dilim dikenli incir tüketebilir. Günümüzde bir çok kozmetik üreticileri yaşlanma karşıtı bitkisel ürünlerin içerisinde en önemli etken maddenin dikenli incir meyvesinden elde edilen özütün olduğunu ortaya koymaktadırlar.

]]>
Siyah İncir https://www.incir.web.tr/siyah-incir.html Thu, 22 Nov 2018 20:34:42 +0000 Siyah incir, müthiş bir sağlık kaynağı olan siyah incir A, B, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum vitaminleri içerir. Demir açısından da oldukça zengin  olan siyah incirin birçok faydası vardır.  Siyah incir içinde Siyah incir, müthiş bir sağlık kaynağı olan siyah incir A, B, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum vitaminleri içerir. Demir açısından da oldukça zengin  olan siyah incirin birçok faydası vardır.  Siyah incir içindeki yüksek lif oranı sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve dolayısıyla sindirim sistemine çok faydalıdır. Vücuda enerji verir ve zihin yorgunluğunu giderir. Kemik sağlığı için de yararlı bir besindir. Vücuda giren bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnç kazandıran siyah incir, potasyum  içerdiği için tansiyonu dengede tutar.
Siyah İncir
Siyah incir şeker bakımından en zengin meyvedir. Sadece meyve olarak değil kahvaltılarda  reçel olarak ta tüketilir. Bu nedenlerden dolayı siyah incir çocuklarda ve yetişkinlerde tüketilmesi gereken önemli  besinler arasında yer alır. Ülkemizde siyah incir üretiminin önemli bir kısmı Bursa'dan yapılmaktadır. Bu nedenle şehirde bir çok festival  düzenlenmektedir. Bursa'da 26 Köyde yapılan siyah incir üretiminin yarısı ihracatla değerlendirilmektedir. Dünyanın en çok siyah incir üreten ve ihraç eden ülkesi % 67 ile Türkiye'dir.]]>
İbrahim Saraçoğlu İncir Kürü https://www.incir.web.tr/ibrahim-saracoglu-incir-kuru.html Fri, 23 Nov 2018 20:14:40 +0000 İbrahim Saraçoğlu incir kürü, hamile kalmak isteyen bayanlar için incir kürü inanılmaz fayda sağlayan bir kür çeşididir. Son zamanlar da adını sıklıkla duyuran bu kür yumurta sayısı yetersiz olup da hamile kalamayan İbrahim Saraçoğlu incir kürü, hamile kalmak isteyen bayanlar için incir kürü inanılmaz fayda sağlayan bir kür çeşididir. Son zamanlar da adını sıklıkla duyuran bu kür yumurta sayısı yetersiz olup da hamile kalamayan bayanlar için İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmiştir. Pek çok bayanın kürü uygulayıp fayda gördüğü medya da çıkmıştır. Özellikle yumurta sayısı yetersiz olan bayanların kullanmaları gereken bir kür tarifi olan incir kürü birçok faydaya sahiptir. Hamile kalamayan bayanların imdadına yetişen bu kür aynı zaman da hamilelik döneminde de kullanılmaktadır. Hamile olan bayanların incir kürünü hazırlayıp tüketmeleri halinde süt miktarında artış olacaktır.

İbrahim Saraçoğlu İncir Kürü

Yumurta sayısı gebelik için yetersiz olan ve bu nedenden dolayı da gebe kalamayan bayanlar için yumurta sayısını arttıracak olan kuru incir kürünün hazırlanması ve tüketimi de son derece kolaydır. Lezzeti de incir sevenlerin ve tatlı gıdalardan hoşlanan kişiler için ideal bir tada sahip olan bu kür her gün taze olarak hazırlanması önerilir. Bir gün önceden hazırlanmış olan incir kürünün faydası da taze olarak hazırlanılan küre göre bir miktar az olabilir. Bu nedenden dolayı taze olarak hazırlanması tavsiye edilir.

İbrahim Saraçoğlu İncir Kürü Nasıl Hazırlanır

İncir kürünün hazırlanması oldukça pratik ve zahmetsizdir. Bunun için öncelikle incir kürünün içerisine ilave edilecek olan suyun klorsuz olmasına dikkat edin. Klorsuz olarak temin edilen yarım litre kadar suyu bir pişirme kabının içerisine alıp kaynatın. Su kaynamaya başladığında 15 adet kuru inciri yıkayın ve keskin bir bıçak ile birkaç parçaya ayırın. Parçalara bölünmüş olan inciri kaynamakta olan suya ilave edip kaynamaya devam ettirin. Yaklaşık olarak incir kürünü 20 dakika ağzı kapalı olacak şekilde kaynatın. Verilen sürenin ardından ocağın altını kapatın ve kürü ılık bir hale gelmesi için bir kenarda bekletin. Ilık olan kürü bir süzgeçten geçirin ve üç veya iki parçaya ayırın. Her gün iki öğün veya üç öğün olacak şekilde yemeklerden 15 dakika kadar önce tüketin. İncir kürünü her gün bir kereye mahsus olacak şekilde hazırlayın. Bir gün önceden hazırlanmış olan kürü ertesi gün tüketmemeye dikkat edin.

İbrahim Saraçoğlu İncir Kürü

İbrahim Saraçoğlu İncir Kürü Uygulama

İbrahim Saraçoğlu’nun tarifi olan incir kürünün kullanımı sürekli olmamaktadır. Kürü uygulamaya başladığınız ilj günden sayın ve ilk etap da 21 gün ara vermeksizin kürü hazırlayıp tüketin. 21 gün dolduktan sonra bir hafta yani 7 gün kürü uygulamaya ara verin. Verilen günün ardından kürü uygulamaya başlayın ve tekrardan 21 gün kürü her gün taze olarak hazırlayıp uygulayın. Toplam bu kürün uygulanması 42 gün şeklindedir. Bir haftalık ara dahil olmak üzere incir kürünü uygulamaya başladıysanız eğer verilen günlere dikkat etmeniz de gerekecektir. Böylelikle faydasını daha etkili şekilde gösterecek olup yumurtalık sayısında artış sağlayacaktır.

İncir kürü hazırlarken eğer kuru incirin üzerinde beyaz pudra varsa mutlaka kürü hazırlamadan önce yıkamanız tavsiye edilir. Soğuk su ile dış kısmını yıkadıktan sonra parçalara ayırın ve böylelikle kürü hazırlamaya geçin. Hazır hale gelmiş olan kürü mutlaka her gün yemeklerden önce aç karnına tüketin. Yemeklerden 15 dakika önce aç karnına tüketilen incir kürü daha etkili olacaktır. Yumurta çatlamak için incir kürünü tercih etmiş iseniz eğer içerisine havuç kürü hazırlayıp uygulamanız önerilir. Havuç kürü için de aynı şekilde havucu birkaç dilime ayırın ve suda kaynatın. Kaynamakta olan havuç kürünü incir kürü ile birleştirip tüketin. Bu şekilde hazırlanılan kür hem yumurta sayısı için hem de yumurta çatlatmak için fayda sağlayacaktır. Aynı zaman da polistik over rahatsızlığından da bu kür sayesinde korunmuş olacaksınız. Eğer havuç kürünü tek başına kullanmak istiyorsanız haftada toplam 4 gün uygulayabilirsini]]> İncir Ağacı https://www.incir.web.tr/incir-agaci.html Sat, 24 Nov 2018 10:23:04 +0000 İncir Ağacı, dutgiller familyasında yer alan, Ficus cinsine ait bir ağaçtır.Halk dilinde yemiş olarak da bilinir. Ege, Akdeniz bölgesinde yetişen 1,5 ila 6 metre arasında değişen yüksekliğe ulaşır. Bu ağaç yaban İncir Ağacı, dutgiller familyasında yer alan, Ficus cinsine ait bir ağaçtır.Halk dilinde yemiş olarak da bilinir. Ege, Akdeniz bölgesinde yetişen 1,5 ila 6 metre arasında değişen yüksekliğe ulaşır. Bu ağaç yabani olarak doğada bulunsa da genelde yetiştirilir, incir ağacı dişili ve erkekli dir. Aynı ağaç üzerinde hem dişi hemde erkek nitelikli dalları yoktur. Dişi olan ağaçların meyveleri büyük ve tatlı yenilebilir. Erkek ağaçların ise meyveleri küçük dişilerin meyveleri gibi yenilebilir değildirler. Ancak erkek ağaçlar tozlaşma için önemlidir, pek çok dişi ağacın yanına bir erkek ağaç dikilir tozlaşmayı ''Mazı'' isimli böcek sağlar. Mart ve Nisan aylarında çiçek açarlar, çiçekleri çukurlaşarak armut tipini alır, etlenmiş şekilde çiçek çanağının içinde oluşurlar. Olgunlaşma esnasında çiçek tablasıyla, çeperiyle çiçeğin taç yaprakları etlenip tatlılaşarak incir denen yalancı meyve hasıl olur. Asıl incirler esmer renkli olan sert çekirdeğimsi kısımlarıdır. Meyve ağırlığı ortalama 65 gramdır, ilk olgunlaşma Temmuz sonu Ağustos başı başlar, hasat 40-45 gün sürer.  İncir sürgünlerinin ve sonbaharda kesilen dallarının toprağa dikilmesiyle üretilir. En lezzetli incir ülkemizde İzmir yöresine aittir. İncir çeşitleri olarak, şeker inciri, yediveren inciri, kavak inciri, Sultan Selim inciri, mor inciri ve patlıcan inciridir. Kurutulmuş incir çok değerli bir besin kaynağıdır, bu meyvenin bilişiminin % 30-40 şeker A, B, C vitaminleri oluşturur.


İncir Ağacı
İncir ağacı ve meyvesinin faydaları
 • Göğüs ağrılarını yumuşatır, öksürüğe, nezleye iyi gelir.
 • İncir ağacının dallarından akan öz suyu el ve ayakta oluşan siğile, nasırı iyileştirir.
 • İncirden yapılan hoşaf tüketildiği takdirde inatçı kabızlığı giderir, bağırsakları yumuşatır.
 • İnciri çok tüketenlerde cinselliği ve şehveti azaltır.
 • Sürekli meyvesini yiyen kişiler kilo alır, cildi rengi güzelleşir.
 • İncir,anason ile kaynatılıp her gün ılık içildiğinde romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir.
]]>
İncirin Zararları https://www.incir.web.tr/incirin-zararlari.html Sun, 25 Nov 2018 06:10:29 +0000 İncirin Zararları, incirin faydaları olduğu  kadar zararları da vardır. İncirin zararları hususunda pek bilgi olmamakla birlikte uzmanlar mide rahatsızlığı olan kişilerin aşırı incir tüketiminin uygun olmayacağını sö İncirin Zararları, incirin faydaları olduğu  kadar zararları da vardır. İncirin zararları hususunda pek bilgi olmamakla birlikte uzmanlar mide rahatsızlığı olan kişilerin aşırı incir tüketiminin uygun olmayacağını söylemektedirler. İncir çok şekerli bir meyve olduğu için şeker hastalarının tüketmesi durumunda da hasta olan kişinin şekerinin ani yükselmesine neden olur. Bu durumdan dolayı şeker hastası olan kişilerin aşırı incir tüketmemeleri daha sağlıklı olacaktır. Normal sağlıklı insanlarında  dozunda incir tüketmesi sağlıkları açısından en doğru olanıdır. Ani şeker yükselmesine sebep olacağından günde iki  taneden fazla incir tüketilmesi insanların sağlığını bozabilir. Ayrıca lifli ürünlere alerjisi olan kişilerin incir tüketiminden ellerinden geldiğince uzak durmaları gerekmektedir. Nedeni ise incirin yüksek oranda lifli bir meyve olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda alerjisi olan insanların sağlığını tehlikeye atabilir. İncir çok hassas vücut yapısında  olan kişilerde alerjiye sebep olabilir. İncir tüketiminden ilk önce alerji testi yapılmasında fayda olacaktır. İncir fazla tüketildiğinde ishal yapar, vücut dengesini bozarak mide bulantısı yapabilir. Aşırı tüketilmesi tavsiye edilmez.  Bağırsak iltahabı olanlar kesinlikle inciri tüketmemesi gerekir.İncirin Zararları
 • Yüksek  miktarda incir tüketmek  kan şekerini yükseltir.
 • Kuru incir oldukça şeker ve kalori içerir. Kuru incir tüketirken tüketilen miktara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle diyet yapanlarin günde bir taneden fazla tüketmemesi gerekir.
 • İncir çok fazla tüketildiğinde ishale yol açar.
 • İncir ve henüz tam olgunlaşmamış incir kabuğu alerjik maddeler içerir. İncire alerjisi olanların incirden uzak durması gerekir. Bunun yanı sıra olgunlaşmamış incir kabuğuna dokunmak bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur ve dokunulan bölgede kaşıntı ve kızarıklığa yol açar.
]]>
Rüyada İncir Toplamak https://www.incir.web.tr/ruyada-incir-toplamak.html Mon, 26 Nov 2018 02:05:24 +0000 Rüyada incir toplamak, rüya sahibinin yapmayı planladığı veya yaptığı yatırımlar da olumlu karşılıklar alacağına rivayet eder. Bu yatırımları maddi olarak düşünmemek gerekir. İş hayatı okul hayatındaki planlar ol Rüyada incir toplamak, rüya sahibinin yapmayı planladığı veya yaptığı yatırımlar da olumlu karşılıklar alacağına rivayet eder. Bu yatırımları maddi olarak düşünmemek gerekir. İş hayatı okul hayatındaki planlar olabilir. Rüya sahibinin beklenmedik bir yerde miras kalacağına ve hayatı boyunca rahat edeceğine işaret eder. Evlenmek isteyen biri rüyasında incir topluyorsa en kısa zaman hayırlı bir kısmet çıkacağına işaret eder. Sürekli alkol alan içki kullanan biri rüyasında incir topluyorsa İslamiyet' e yöneleceğine işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüya sahibinin yaptığı iyiliklerin karşılığını ufak ufak alacağına işaret eder.

Rüyada incir ağacında incir toplamak, rüya sahibinin ağaç üzerinde incir toplaması hem kendisi için hemde ailesi için iyi bir hayatı olacağına maddi yönde emin adımlarla çalışarak para kazanacağına işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre ağaçta incir toplamak pek hayırlı bir rüya sayılmaz. Rüya sahibini zorluklarla para kazanacağına işaret eder. Rüyayı gören evli erkek veya bayan ise bir bebek müjdesi alacağına ve hayırlı bir evlat olacağına rivayet eder.

Rüyada İncir Toplamak
Rüyada birinin size incir verdiğini görmek, Rüya sahibinin bir ortaklık iş yapacağına ve hayatın değişeceğine işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre de rüyada birinin size incir vermesi pek hayır sayılmaz birinin rızkına ortak olacağına işaret eder. Bekar bir erkeğin rüyasında bekar bir bayana incir vermesi pek hayırlı rüyadır. Hayırlı bir evliliğe adım atacaklarına bir ömür mutlu olacaklarına işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre size incir veren kişi tarafın destek kuvvet alacağına veya büyük bir iyilik yapacağına ve bir ömür bu iyilik altında kalacağına işaret eder.
]]>
Kuru İncir Besin Değeri https://www.incir.web.tr/kuru-incir-besin-degeri.html Mon, 26 Nov 2018 08:47:39 +0000 Kuru incir besin değeri: Kuru incir besin değeri oldukça yüksek olduğu içeriğinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, folik asit, lif açısından zengin bir meyvedir. 1 adet kuru incir 1 adet meyve yerine tüketilebilir. Kuru incir besin değeri: Kuru incir besin değeri oldukça yüksek olduğu içeriğinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, folik asit, lif açısından zengin bir meyvedir. 1 adet kuru incir 1 adet meyve yerine tüketilebilir.

Kuru incir besin değeri
 • Karbonhidrat (g)           11.6
 • Protein (g)                      1.2
 • Yağ (g)                            0.5
 • Lif (g)                              1.8
 • Kolestrol (mg)                    0
 • Sodyum (mg)                  1.8
 • Potasyum (mg)           216.4
 • Kalsiyum (mg)              48.8
 • Vitamin A (mg)                6.4
 • Vitamin C (mg)                   2
 • Demir (mg)                      0.5

Kuru İncir Besin Değeri
İçerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan etkili bir besindir.Kurusunun faydalı olduğu gibi tazesi de insan bedeninin hücrelerini yeniler.İçerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.Sindirimi kolaylaştırmaktadır ve bedeni kötü bakterilere karşı korumaktadır. Bağırsaklardaki toksik maddelerin temizlenmesini sağlar. Bağırsak iltihabı olanların çokça tüketmesi gerekmektedir.İçerdiği " benzaldehit " adlı madde ile kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.Kuru incirin faydalarının olduğu yaprağınında sızan sütün siğile karşı kullanıldığı bilinmektedir.Yapraklarının kurutularak kullanıldığında bilinmektedir.Yaprakları havadar be güneş görmeyen bir yerde kurutarak, parçalanan yapraklar 2-3 tatlı kaşığı yapraklar bir bardak suda 30 dakika kaynatılır ve hazırlanan Bu dekoksiyon ile ıslatılan bir bez ile basur memesine sürülür ya da çıbanlara sarılırsa faydalı olduğu söylenmektedir.Kurusunun olduğu gibi tazesininde faydaları çoktur. Tatları bakımından oldukça güzellerdir. Bu meyvelerin en büyük özelliği ülkemizde çok yetişmesidir. 
]]>
İncir Uyutması https://www.incir.web.tr/incir-uyutmasi.html Mon, 26 Nov 2018 15:07:31 +0000 İncir uyutması çok hafif bir tatlıdır. Çok lezzetli ve besleyicidir. Evinizde kolayca yapabilirsiniz. Çocuklara ve yaşlılara oldukça faydalı bir tatlıdır. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz çok güzel bir tatlıdır. Çok İncir uyutması çok hafif bir tatlıdır. Çok lezzetli ve besleyicidir. Evinizde kolayca yapabilirsiniz. Çocuklara ve yaşlılara oldukça faydalı bir tatlıdır. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz çok güzel bir tatlıdır. Çok hoşunuza gidecek tatlılardandır. Yapmanızı tavsiye ederim.
Bu tarifin en güzel yanı içinde rafine şeker olmaması. Kaynatmadan ısıttığımız sütün içine eklediğimiz incir hem tatlanmasını ham de yoğunlaşıp neredeyse muz kıvamı almasını sağlıyor. Krema gibi bir yoğunluk isterseniz 10 tane incir kullanalım. Ayrıca lezzetini içine biraz tarçın ilave edelim. Siz isterseniz bu miktarda süte 15 tane kuru incir ilave edebilirsiniz. Böylece daha yoğun bir tatlı ve koyu renkte olacaktır. İncir lezzetli ve tatlıdır. Keyifli tüketilen meyvelerden birisidir. Görünüşü kadar sağlığa faydası olan bir meyvedir. İncir antioksidan, lif mineraller ve vitaminler açısından çok zengin şifa kaynağıdır. İncir Asya ve Türkiye gibi ılıman iklimlerde yetişen bir meyve türüdür. Evlerin bahçelerinde mutlaka bir incir ağacı bulunur. İncir içerdiği besin, vitamin ve mineral sayesinde sağlığa inanılmaz fayda sağlıyor. Sodyum, potasyum, magnezyum açısından çok zengindir. Zengin bir C vitamini kaynağı olan incirin kalp ve mideye çok faydası olan lif açısından çok zengindir. İncirde bol miktarda B3, B6, B2 ve K vitamini içeriyor. Çok az yağ içeren incirin mideye çok faydası olan lif açısından çok zengindir. İncir sindirim sistemine çok faydalıdır. Kemik sağlığını koruyor. İncir nezleye ve gribe iyi geliyor. Vücuda kuvvet ve enerji veriyor. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi geliyor. Ayrıca boğaz ağrısına ve öksürüğe faydalıdır. Çünkü bol miktarda kalsiyum içeriyor. Diyet yapanlar bol bol tüketebilirler. Kilo yapmıyor ve enerji veriyor. Sağlığa bu kadar faydası olan inciri herkesin yemesi gerekir. İnciri tatlı olarak, reçel yaparak ya da incir uyutması yaparak da tüketebilirsiniz.

İncir Uyutması
Ayrıca ben diyetteyim bu beni kesmez derseniz içine bir miktar yulaf ezmesi ilave ederek lezzetli bir ara öğün de hazırlayabilirsiniz.

İncir uyutmasının malzemeleri:

 • 4 su bardağı süt,
 • 10 tane orta boy kuru incir,
 • 1 çay kaşığı tarçın ( isteğe göre koyabilirsiniz)

İncir uyutmasının yapılışı:

İlk önce incirleri derin bir kaseye alalım. Sonrada üzerine sıcak su ilave ederek 1 saat kadar yumuşaması için dinlendirelim. Sonra yumuşayan incirleri kesme tahtasına alalım ve saplarını kesip alalım ve kalanını ise küp küp doğrayalım. Sütü ısıtalım, kaynama derecesine gelmeden ocağın altını kapatalım. Süt el yakmayacak sıcaklığa geldiğinde ( çok soğutmadan parmağınızla kontrol edebilirsiniz) içine doğradığımız incirleri ve tarçını ilave edelim. Tüm malzemeyi  blendırdan geçirelim. ( incirin çekirdekleri haricinde pürüz kalmasın). Hazırladığımız karışımı hızlıca kaplara paylaştıralım. 1 saat kadar oda sıcaklığında dinlendirelim koyulaşıp mayalanan tatlıyı buzdolabına alalım ve 1 saat kadar daha dinlendirelim. İsterseniz de süsleyerek servis de yapabilirsiniz.


Afiyet olsun..
]]>
Ruyada İncir Yemek https://www.incir.web.tr/ruyada-incir-yemek.html Tue, 27 Nov 2018 06:40:23 +0000 Rüyada incir yemek, rüyada görülen incir mala ve çok nimete yorumlanır. Rüyada incir yemek ise altına yorumlanır. Bu altın kişiye miras olarak kalan bir altın ya da bir düğün de eline geçen altın ve mal olabilir. İncirin çok Rüyada incir yemek, rüyada görülen incir mala ve çok nimete yorumlanır. Rüyada incir yemek ise altına yorumlanır. Bu altın kişiye miras olarak kalan bir altın ya da bir düğün de eline geçen altın ve mal olabilir. İncirin çokluğu malın çokluğunu ifade eder. Elde edilen malın gittikçe artacağı kıymetleneceğine işaret eder. İncir igören kimsenin eline büyük bir mal geçeceğine ve bunu iyi şekilde değerlendirerek Zaman ile daha da arttıracağına iyi işler yapmaya işarettir. Yaptığı işlerde doğru kararlar vererek iyi yerlere gelmeye ve belli bir üne kavuşarak tanınmaya yorumlanır.

Ruyada İncir Yemek
Rüyada incir yemek, rüya da incir yediğini görmek incir eğer çürük ve kötü olmuşsa hastalığa, fesat bir kimseye ve sıkıntılı günlere yorumlanır. Hastalık ile beraber gelen kötü günlerin habercisi olabilir rüyada yenilen çürümüş incir.
]]>
İncir Nerede Yetişir https://www.incir.web.tr/incir-nerede-yetisir.html Tue, 27 Nov 2018 21:37:04 +0000 İncir Nerede Yetişir; İncir yüksek sıcaklık ister. Soğuğa ve don olaylarına dayanıksız bir meyvedir. Ülkemizde geniş yetişme olanaklarına sahip olan incir en çok Ege Bölgesinde (Küçük ve Büyük Menderes, Aydın, İzmir ) y İncir Nerede Yetişir; İncir yüksek sıcaklık ister. Soğuğa ve don olaylarına dayanıksız bir meyvedir. Ülkemizde geniş yetişme olanaklarına sahip olan incir en çok Ege Bölgesinde (Küçük ve Büyük Menderes, Aydın, İzmir ) yetişir. Buralarda daha çok kuru incir üretimi ile öne çıkmıştır. Marmara, Akdeniz, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgeleri daha çok yaş incir yetiştiriciliğine uygun bölgelerdir. Özellikle Aydın ilimiz incir ile özdeşleşmiştir. Dikilmesi gereken fidanlar 1-2 yaşında sağlam ve gelişmiş olması gerekir. Fidan dikim işleminde dikilecek yer işaretlenir çukurun açılması için dikim tahtası kullanılır. Böylece fidan sıraları daha düzgün olur. Fidan çukurluğunun genişliği toprağın verimliğine göre değişiklik gösterebilir. Verimli topraklarda derinliğe fazla gerek duyulmazken verimsiz kurak topraklarda derinlik fazla olması gereklidir. Fidanların gelişim evresinde kaliteli toprakla ve gübreyle karıştırarak gelişimi daha verimli hale getirebiliriz. Fidanların daha çok kış veye ilkbahar dönemlerinde ekilmesi daha uygundur. Kışı soğuk olmayan yerlerde sonbahar da dikilebilir.
İncir Nerede Yetişir
Fidanlar normal olarak dikimden hemen sonra yada sürgün vermeden hemen önce verilmek istenilen taç yüksekliğinde uçları kesilir. Fidanların taze meyve üretiminde budama, ilaçlamada kolaylık sağlaması açısından alçaktan taşlama yapılması gerekir. Toprak sürekli yaban otlarından temizlenmelidir. Yağış 550 mm'in altına düşen yerlerde sulama yapılması gerekebilir. Bitkinin besin maddesi ihtiyacı sağlanması gerekir. Azot, bitkinin yaprak sayısını ve sürgün süresini artır. Fosfor, incirde meyve iriliğini önemli derecede etkiler. Potasyum, meyve kalitesini ve ürün miktarı üzerine etkilidir. Analizler sonucu eğer gerek duyulursa suni gübreler kullanılması gerekebilir. Türkiye dünyanın en büyük kaliteli incir üreticiliğinin başında gelir. Dünya taze incir üretiminin %23 ünü, dünya kuru incir üretiminin %54 ünü gerçekleştirmektedir. İncir yaklaşık olarak 30,000 çiftçi ve 250,000 kişi içinde bu sektörde istihdam sağlamaktadır. ]]>
İncir Sineği https://www.incir.web.tr/incir-sinegi.html Wed, 28 Nov 2018 04:46:25 +0000 İncir sineği, bir diğer adı ile incir arısı, yöre halkının ilek dediği bizim tabirimizle erkek incirlerin dişi incirleri döllemesinde görev alan, polen taşıyan hayvandır. Sarı lop denilen dişi incir ağaçlarının meyvele İncir sineği, bir diğer adı ile incir arısı, yöre halkının ilek dediği bizim tabirimizle erkek incirlerin dişi incirleri döllemesinde görev alan, polen taşıyan hayvandır. Sarı lop denilen dişi incir ağaçlarının meyveleri mermi büyüklüğüne geldiğinde meyvelerin büyüyüp yenebilecek şekle gelmesi yani top diye nitelendirilen evresinde olgunlaşmadan dökülüp telef olmaması için incirin erkeği olan ilekten çıkan sinekler (arılar) tarafından döllenmeleri sağlanır. Aksi halde top diye nitelendirilen olgunlaşmamış incirler sararır ve dalından düşer. Nedendir bilinmez, incir ağaçlarının bulunduğu bahçelerde ilekler yani erkek incir ağaçları çok azdır. Ağaç sahipleri başka bahçelerden ve ağaçlardan toplanan ilekleri yani erkek incirleri köy meydanına kurulan pazarlarda alır ve satarlar. Bu pazarlara ilek pazarı veya sinek pazarı denir. Fiyatlar ise genel oluşmuş ihtiyaç durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kendisinin yeteri kadar ilek ağacı olmayan yetiştiriciler veya bahçe sahipleri bu pazardan temin etmektedirler. İncir SineğiEski zamanlarda erkek incirler kova otu denilen yaklaşık 50 cm uzunluğundaki ip gibi olan bitkiye dizilerek dölleme yapılması sağlanırdı. Günümüzde ise yaklaşık 10- 15 cm uzunluğunda olan delikli, file şeklindeki torbalarda işleme sunulmaktadır. Bu filelerin içerisine yaklaşık 6- 8 adet erkek incir yerleştirilerek dişi incir ağacının gövdesine, kısa bir tel parçası ile güneş görmeyecek şekilde bağlanarak bu transferi oluşturmaktadırlar. bu işlem sabah gün doğumundan önce yani çok erken saatlerde veya akşam gün batımı saatlerinde yapılmalıdır. Zamanın öneminin nedenini ise araştırmacılar ve yetiştiricilerin belirttiğine göre gün dönümü öncesinde bir sinek yaklaşık 40 adet top denilen olgunlaşmamış dişi inciri gezinerek döllemektedir. Sinekler gün dönümünden sonra tembelleşip ağırlaştıkları için sabah erken saatler polen transferi yapılası açısından çok daha önemli sayılmaktadır. Gün dönümü sonrasında ise ileklerin yani erkek incirlerin bulunduğu fileler ağacın en yüksek noktasına asılmaktadır. Bunun sebebi ise sinekler gün dönümünden sonra tembelleşip ağırlaştığı için aşağı doğru çok daha kolay uçuyor olabilmesidir. Bir incir bahçesinde yaklaşık 10- 15 gün içerisinde bu işlem en az 2- 3 kez tekrarlanmaktadır.

]]>
1 Kuru İncir Kaç Kalori https://www.incir.web.tr/1-kuru-incir-kac-kalori.html Wed, 28 Nov 2018 16:01:21 +0000 1 Kuru İncir Kaç Kalori; Kuru incir kış aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Gribe karşı koruyucu kalkan rolünü üstlenmiştir.İncirde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral bulundurmasından dolayı kış aylarını grip siz sa 1 Kuru İncir Kaç Kalori; Kuru incir kış aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Gribe karşı koruyucu kalkan rolünü üstlenmiştir.İncirde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral bulundurmasından dolayı kış aylarını grip siz sağlıklı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olur. İncirin sadece grip üzerinde etkisi yoktur tabi saymakla bitmeyecek bir sürü faydası bulunmaktadır. Faydalarından bahsetmeden önce ilk olarak 1 adet kuru incirde bulunan besin değerlerinden ve oluşturduğu kaloriden bahsedip ardından faydalarına geçeceğim. İşte besin değerleri;

1 Kuru İncir Besin Değeri;
 • Karbonhidrat; 11,6 gr
 • Protein; 1,2 gr
 • Yağ; 0,5 gr
 • Lif; 1,8 gr
 • Kolesterol; 0,0 mg
 • Sodyum; 1,8 mg
 • Potasyum; 216,4 mg
 • Kalsiyum; 48,8 mg
 • Vitamin A; 6,4 mg
 • Vitamin C; 2 mg
 • Demir; 0,5 mg
1 kuru incir tüketildiğinde vücudumuzun alacağı besin değerli böyledir. Aldığımız kalori miktarı ise 57 kcal tir. Kuru incirin yaş incire oranla kalori değeri daha yüksektir. 1 adet kuru incir 1 adet meyve yerine geçmektedir. Şimdi yukarıda bahsetmiş olduğum üzere faydalarına kısaca değinelim.

1 Kuru İncir Kaç Kalori
Kuru İncir Faydaları;
 • Sindirimi kolaylaştırarak bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Yüksek orandaki kalsiyum, kemik ve diş sağlığına iyi gelir.
 • Gut hastalığını önleyici özelliktedir.
 • Kanser hücrelerinin oluşmasını ve çoğalmasını engeller.
 • Hücre yenilemesini sağlamaktadır.
 • Kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.
 • Boğaz ağrısı, bronşit ve öksürüğe faydalıdır.
Bunlar sadece vücuda olan etkileriydi cilt güzelliğine de faydalı olduğunu belirtmeliyim. Tek sakıncalı durum kilo kontrolü yapanlar fazla tüketmemelidir. Kilo aldırma özelliğine sahiptir. Günlük 1 yada 2 tane yemeleri kafidir. Sizlerle 1 kuru incir kaç kalori, kuru incir besin değerleri ve faydalarından bahsettim. Oluşabilecek tek riski de ortaya koyduk. Artık değerlendirmesi ve dikkat etmesi sizlere aittir.
]]>
Sütlü İncir Tatlısı https://www.incir.web.tr/sutlu-incir-tatlisi.html Thu, 29 Nov 2018 06:14:29 +0000 Sütlü İncir Tatlısı, yöresel bir lezzet olan sütlü incir tatlısı Tekirdağ bölgesine ait bir tatlı çeşididir. Hazırlanması son derece pratik olan bu tatlıyı özellikle yaz günlerinde, ramazan ayında veya canınız güz Sütlü İncir Tatlısı, yöresel bir lezzet olan sütlü incir tatlısı Tekirdağ bölgesine ait bir tatlı çeşididir. Hazırlanması son derece pratik olan bu tatlıyı özellikle yaz günlerinde, ramazan ayında veya canınız güzel bir incir tatlısı çektiğinde hazırlayabilirsiniz. Tekirdağ bölgesinde ramazan ayında hemen, hemen her gün yapılmaktadır. Ancak içerisinde şeker barındırdığı için kilo sorunu olan kişilerin çok fazla tüketmemeleri önerilir. Ancak içerisinde bulunan yoğun süt ve incir sağlık açısından son derece faydalı besinlerdir.

Sütlü incir tatlısını bir gün önceden yapmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle lezzeti daha güzel olacaktır ve herkesin çok hoşuna gidecektir. Gelecek olan misafirleriniz için hafifi bir sütlü tatlı tarifi arıyorsanız eğer sütlü tatlı tarifi kaçınılmaz olacaktır. Hazırlanması da kolay olan bu tatlıyı sevdiklerinize çabuk bir şekilde yapabilirsiniz. Bu arada kullanacak olan incirin kurutulmuş olmaması gerekiyor. Yaş incir ile sütlü incir tatlısı yapılmamaktadır. Aynı zaman da tatlının içerisinde kullanacak olan incirlerin üzerinde pudra olmamasına özen gösterin. Eğer böyle bir durum var ise incirleri tatlıya ilave etmeden önce üzerini nemli bir bez ile silin veya soğuk su ile yıkayıp kurulayın. Sağlık açısından son derece faydalı olan incir mineral ve vitamin açısından zengin bir meyvedir. Böylelikle incirin faydasından yararlanmak için tatlısını hazırlayıp ev halkı ile tüketebilirsiniz. Hem tatlı dakikalar yaşamış olursunuz hem de sağlık için inanılmaz faydaları olan incirin faydasından yararlanmış…

Sütlü İncir Tatlısı
Sütlü İncir Tatlısı İçin Gereken Malzemeler
1 kilo süt

4 yemek kaşığı çekilmiş Antep fıstığı

3 kahve fincanı toz şeker

1 kahve fincanı nişasta

10 tane kuru incirSütlü İncir Tatlısı Hazırlanışı

Sütlü incir tatlısını yapmak için öncelikle kuru olan incirleri iri şekilde doğrayın. Doğranmış olan incirleri uygun büyüklükte bir pişirme kabına alın ve üzerini geçecek kadar su ilavesi yapın. Suyun içerisinde incirleri yumuşak kıvama gelene dek pişirin. Ayrı bir pişirme kabı alın ve içerisine bir kilo sütü ilave edin. Sütün içerisine nişastayı da ilave edin ev kaynayana dek sürekli karıştırarak pişirin. Muhallebi kıvamına gelmiş olan tatlının içerisine toz şekeri ve yumuşamış olan inceleri ilave edin. Malzemeleri ile buluşmuş olan tatlıyı yaklaşık 3-4 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Verilen sürenin ardından tatlıyı servis tabaklarına paylaştırın. Hazırlanmış olan sütlü incir tatlısını buzdolabına kaldırın ve soğuması için bekletin. Tatlı soğurken üzerine çekilmiş olan Antep fıstığı serpiştirin. Soğuduktan sonra sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.]]> İncir Kürü Nasıl Yapılır https://www.incir.web.tr/incir-kuru-nasil-yapilir.html Thu, 29 Nov 2018 07:31:32 +0000 İncir Kürü Nasıl Yapılır, İncirin vitamin yönünden zengin olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Sadece kendisi de değil ayrı olarak çekirdeği de bir çok şeye faydalıdır. Ancak incirin bir kürü vardır ki dünyanın en güzel varl İncir Kürü Nasıl Yapılır, İncirin vitamin yönünden zengin olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Sadece kendisi de değil ayrı olarak çekirdeği de bir çok şeye faydalıdır. Ancak incirin bir kürü vardır ki dünyanın en güzel varlığına sahip olmaya, çocuk sahibi olmaya yarar. Kuru incirle yapılması daha garantidir. Şimdi sizlerle  bu kürün tar,fini paylaşacağım. Kadın da ve ya erkekte bir problem yok ise mutlaka olacaktır.


Yapılışı ve uygulanışı
Yarım litre kaynamakta olan saf su içerisine on altı veya on yedi adet kuru incirler konulur ve kapak kapalı vaziyette kaynatılır. 20 dakika kaynatılması uygundur.İncir Kürü Nasıl Yapılır 20 dakika tamamlandıktan sonra soğuması beklenir ve daha sonra suyu süzülür şişe veya kavanozda saklayabilirsiniz. Bu kürü kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler, yemek yemeden önce kaçıncı öğün olursa  olsun on beş dakika önce bir çay bardağı içilir. Bu  uygulama 21 gün kesintisiz yapılır ve 21 gün tamamlandıktan sonra 7 gün yani tam bir hafta ara verilir. Daha sonra tekrar 21 gün uygulanır bu kürün toplam uygulanma günü 42 gündür. 
NOT: İncirleri kaynatmadan önce üzerindeki beyaz pudralardan kurtarmak için yıkayın ve bu kürü mutlaka günlük taze hazırlayın.
]]>
Yeşil İncir Reçeli https://www.incir.web.tr/yesil-incir-receli.html Fri, 30 Nov 2018 01:56:11 +0000 Yeşil incir reçeli, incir ile yapılabilecek tatlılardan biridir. Reçelden daha çok bir tatlıya benzeyen bu reçel, hem lezzeti ile hemde parlak görüntüsü ile ne kadar güzel bir yiyecek olduğunu belli etmektedir. Yeşil incir reçe Yeşil incir reçeli, incir ile yapılabilecek tatlılardan biridir. Reçelden daha çok bir tatlıya benzeyen bu reçel, hem lezzeti ile hemde parlak görüntüsü ile ne kadar güzel bir yiyecek olduğunu belli etmektedir. Yeşil incir reçeli, diğer reçellere göre oldukça farklı bir reçeldir. Oldukça mükemmel olan bu reçelin yapılışı her ne kadar biraz zahmetli olsa bile sonuç olarak elde ettiğiniz reçelin lezzetine baktığınızda çok etkileneceksiniz. Yeşil incir reçelinin sadece lezzeti değil aynı zamanda insan vücudunda yapmış olduğu faydalar nedeniyle de kişiden kişiye öneri şeklinde yayılmaktadır. İncir içerisinde bulunan doğal şeker sayesinde yaptığınız incir reçeli sindirim sisteminiz başta olmak üzere vücudunuzun birçok yerine zarar vermez. Bu nedenle incir reçelini daha rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Yeşil incir reçeli, yapılışı sırasında haşlama aşaması bulunmaktadır. İncirlerin haşlanması sırasında ortama çok iyi olmayan fakat kötüde olmayan farklı bir koku yayılır. Bu sırada kişiler ön yargılara kapılarak yeşil incir reçelinin çok lezzetli olmayacağınız düşünmektedir. Aslında bu durum daha öncede belirttiğimiz gibi sadece birer ön yargıdır. Çünkü yeşil incir reçeli oldukça lezzetlidir. Önemli olan bu reçelin yapılışı sırasında gerekli olan tüm malzemeleri zamanında kullanmaktır. Yeşil incir reçeli yapabilmeniz için öncelikle tam olmamış ve halk arasında piç incir olarak bilinen incirlerden bulmanız gerekecektir. 

Yeşil İncir Reçeli
Gerekli malzemeler:
 • Bir kilogram kadar erkek incir, 
 • Altı su  bardağı şeker,
 • Altı su bardağı saf su,
 • İsteğe bağlı olarak kullanılacak tarçın. 
 • Bir adet limon yarısı,
Yapılışı:
Öncelikle hem incirlerin temizlenmesi amacı ile hem de incirlerin temizlenmesi amacı ile incirleri bol su içerisinde yıkayarak iyice süzün. Daha sonra  kullanılmayacak olan sap kısımları kesin. İncirler arasında olgunlaşmamış olanların alt kısımlarına küçük bir delik açarak bu incirin iç kısımlarına da suyun gitmesini sağlayın. Daha sonra bir tencere içerisine suyu ekleyerek suyu kaynatmak için ocağı açın. Su kaynamaya başlar başlamaz hazırlanmış olan yeşil incirleri atın. Tencerenin ağzını kapatarak yaklaşık olarak 10 dakika boyunca kaynatın. 

10 dakika suda kaynayan incirlerin üzerine soğuk su doldurun. Birkaç dakika sonra incirleri soğutmak amacı ile suyu tekrar yenileyerek soğuk su ekleyin. Böylece incirler hızlı bir şekilde soğumuş olacaktır. İncirler tam olarak soğuduktan sonra tencere içerisindeki suyu süzün. Eğer incirin tadı acı olmuş ise tencere içerisine bir miktar su koyarak tekrar incirleri 5 dakika kadar kaynatarak aynı şekilde soğutma işlemini yapın. Soğuyan incirlerin suyunu süzün.

Bu aşamada haşladığınız incirlerin hepsini tek tek sıkarak suyunu çıkarın. Bu işlem sonrasında incirlerin üzerine ağır bir cisim koyarak incirlerin içine çektiği suyun süzülmesini bekleyin. Bu arada sizlerde yeşil incir reçeli için şerbet hazırlayın. Bunun için bir tencere içerisine suyu ve şekeri koyarak kaynatın. Kaynama sırasında içerisine bir miktar limon ve isteğe göre tarçın ya da zencefil ekleyin. Bu şekilde bir süre karışımları kaynatın.

Bu aşamada incirler üzerine yavaş yavaş şekeri ilave edin. Şekeri iyice çeken incirler üzerine bastırıp tekrara bırakarak incirlerin şekeri çekmesini sağlayın. Bu işlem sonrasında incirleri bir saat boyunca incirler köpürene kadar kaynatın. Bu şekilde incirleri kavanozlara koyarak ağzını sıkıca kapatın. Artık yeşil incir reçeli hazır. Yaptığınız reçeli serin ve ışık almayan yerlerde çok daha uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kuru İncir Tatlısı https://www.incir.web.tr/kuru-incir-tatlisi.html Fri, 30 Nov 2018 14:31:59 +0000 Kuru İncir Tatlısı, Osmanlı Saray mutfağına ait olan muhteşem bir tatlıdır. Hiç bir tatlıda bulamayacağınız bir lezzete sahiptir. Üstelik hazırlaması da son derece kolay dır. Mutfakla arası iyi olmayanların bile hiç zorlan Kuru İncir Tatlısı, Osmanlı Saray mutfağına ait olan muhteşem bir tatlıdır. Hiç bir tatlıda bulamayacağınız bir lezzete sahiptir. Üstelik hazırlaması da son derece kolay dır. Mutfakla arası iyi olmayanların bile hiç zorlanmadan hazırlayabileceği bu tatlıyı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Denenmiştir. Gönül rahatlığı ile hazırlayabilirsiniz. Afiyet Olsun...

Kuru İncir Tatlısı Malzemeler:
 • 500 gram kuru incir
 • 2.5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı tere yağı
 • 1 çorba kasesi iri kıyılmış ceviz içi
 • Yeteri kadar su
Kuru İncir Tatlısı
Kuru İncir Tatlısı Hazırlanışı:

İncirlerin saplarını koparın ve açılan oyuktan parmağınızı sokarak incirin içerisinde bir boşluk oluşturun. Bir kasenin içerisinde 2 çorba kaşığı toz şeker ile ceviz içini karıştırın. İncirlerin içerisine bu şekerli ceviz karışımını doldurun. Geniş ve teflon bir tavanın dibini tereyağı ile yağlayın. Daha sonra ocağın üzerine alıp, incirlerin üzerini aşacak kadar su ile doldurun. Tavanın kapağını kapatıp suyunu çekip ve incirler yumuşayıncaya kadar pişirin ve ocaktan alın. Başka bir tencerenin içerisine sütü boşaltın. Üzerine şekeri ilave edip bir taşım kaynatın. Daha sonra incirlerin üzerine gezdirin ve soğumasını bekleyin. Sütünü çektiğinde servise hazır demektir. Afiyet olsun...
]]>
Kuru İncir Diyet https://www.incir.web.tr/kuru-incir-diyet.html Fri, 30 Nov 2018 23:16:11 +0000 Kuru İncir Diyet, Eski dönemden günümüze, incirin hem yaş olanı hemde kuru olanı dolaşım ve sindirim sistemimizi düzenlemek adına büyük rol oynamıştır. İslam çağında ve evliyalar döneminde İslamın şartlar Kuru İncir Diyet, Eski dönemden günümüze, incirin hem yaş olanı hemde kuru olanı dolaşım ve sindirim sistemimizi düzenlemek adına büyük rol oynamıştır. İslam çağında ve evliyalar döneminde İslamın şartlarından biri olan oruç tutma vazifesinin şart olduğu dönemlerde, iftarı yaş incir ile açıp, kuru incir ile sahur yapılırmış. Çünkü incirin içerisinde bulunan mineral ve vitaminler uzun süreli aç kalımlarda yaşanacak olan sindirim problemini ve kan şekeri dengesizliklerini ortadan kaldırmaktadır. Günümüzde birçok hastalığı ve sindirim devamlılığı başta olmak üzere bir çok sağlık sorunu durumunda kullanımı en yaygın olan kurutulmuş meyvelerdir. Zamanında ve mevsiminde toplanan yaş incirler metal sürülmeden el ile veya seramikten oluşmuş bıçaklar ile kesilerek, toz ve benzeri gözle görülmeyen zararlı maddelerin girmeyeceği yerlerde güneşe karşı sergilenerek kurutulur. Bir diğer kurutma yöntemi ise özel fırınlama şekli ile kurutulmasıdır. Fakat en yaygın kurutma şekli güneş altında kavrularak kurumasıdır çünki bu sayede mineraller ve vitaminler olduğu şekilde içerisinde depolanmaktadır. Yüksek lif oranı sayesinde diyet yaparken enerji yakımını arttırıp enerji alımını azaltarak kilo vermemize yardımcı olmakla beraber verilen kiloların muhafaza edilmesinide sağlayarak diyet sonrası başarısızlığın önüne geçmektedir. Potasyum içeriğinin yüksek olmasından kaynaklı kan basıncımızı kontrol altına almaktadır. Yapısındaki mineral, vitamin ve antioksidan kapasitesi sağlığı koruyucu etki sağlar. Özellikle kahverengi incir kurusu antioksidan bakımından çok daha faydalıdır.

Kuru İncir Diyet

Bunların yanı sıra, yapılan araştırmalar sonucunda post menopoz dönemindeki kadınların göğüs kanseri riskini azaltmaları için posa ağırlıklı beslenmeleri gerektiğinden mütevellit devreye lif oranı ve mineral içeriği fazla olan kuru incir girmektedir. Bu sayede kanser hücresinin gelişimini engelleyerek, kanser riskini azaltarak ileri yaş durumunu korkusuz hale getirmektedir. 

Diyetlerde öğün aralarında kuru incir tüketimi hem tatlı krizlerimizi ortadan kaldırır hemde diyet döneminde sıkça karşılaşılan kabızlık problemini önler. Yine diyet döneminde salatalarımızın içerisine ekleyerek tüketmemiz bizi zinde tutacaktır. Tüm faydalarına rağmen diğer vitamin ve mineral içeriği yüksek olan besinler gibi kuru inciri gereğinden fazla tüketmek kilo aldırmak gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

]]>
İncir Suyu https://www.incir.web.tr/incir-suyu.html Sat, 01 Dec 2018 22:03:32 +0000 İncir Suyu; İncir dutgiller familyasına dahil olan bir meyve türüdür. İncir baştan aşağı faydalarla dolu bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza oldukça faydası İncir Suyu; İncir dutgiller familyasına dahil olan bir meyve türüdür. İncir baştan aşağı faydalarla dolu bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza oldukça faydası bulunmaktadır. Besin değeri çok yüksektir. Bu kadar olumluluğa rağmen kıymeti biraz geç bilinmiş bir meyvedir. 
İncir başta da söylediğim gibi her yönüyle faydalıdır. Yani yaş incir, kuru incir, yaprağı ve hatta sütü bile çok ama çok faydalıdır. Ama dikkat bu kadar övdüm diye heyecanlanıp aşırı tüketerek faydasını zarara çevirmeyelim. Benden size ufacık bir uyarıdır. Bu kadar övdük artık bu özellikli ve çok faydalı meyvemizin suyunun faydalarından bahsedelim.

İncir Suyu Faydaları;
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • İçerdiği B6 vitamininden dolayı çok da iyi bir müshil ilacıdır.
 • Bronşları açar ve bronşlarda oluşan enfeksiyonları temizler.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Mesane taşı oluşumunu engeller.
 • Metabolizmayı kuvvetlendirir ve böylelikle grip olma riskimiz çok aza iner.
 • Kalori yakmaya yardımcı olur. Bu yüzden diyet yapanlar incir tüketimine önem verir.
 • Çocukların hatta bebeklerin gelişimine yardımcı olur. Çünkü besin değeri anne sütüne çok yakındır.
 • Yaşlanmaktan kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • İçeriğindeki C ve E vitaminleri zenginliğinden dolayı saçlara faydalıdır.
 • Cilt güzelliği ve bakımı açısından da önemli etkilere sahiptir.
İncir Suyu
İncir suyunu faydaları ancak bu şekilde sıraya koyabildim. Sürekli faydasından bahsettiğimiz incir suyunun zararı var mı birde onu öğrenelim.

İncir Suyu Zararları;

Tüketilmesi sonucu bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat diyabet sorunu yaşayan hastalarımız tüketime geçmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. İncir suyu kan şekerinin düşmesine neden olur. İnsülin kullanan hastalarımız ikisinin birbirlerine olumsuz etkileri olup olmadığını doktorlarına danışarak öğrenmeleri gerekir. Herhangi bir zarar olmadığı teyit edildiği zaman tüketime geçmeleri sağlıkları açısından daha iyidir. Unutmayınız sağlığınız ilk sıradadır ve ilk sırada yer alması da gerekmektedir.
]]>
İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu https://www.incir.web.tr/incir-havuc-kuru-ibrahim-saracoglu.html Sat, 01 Dec 2018 23:24:31 +0000 İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu; Profesör doktor, İbrahim Adnan Saraçoğlu yumurta sayısı normal sayıda olmadığı için hamile kalamayan kadınlarda, yumurta sayısını normal sayıya getirerek, hamile kalınmayı kol İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu; Profesör doktor, İbrahim Adnan Saraçoğlu yumurta sayısı normal sayıda olmadığı için hamile kalamayan kadınlarda, yumurta sayısını normal sayıya getirerek, hamile kalınmayı kolaylaştıran bir kuru incir kürü tarifi vermiştir. Şifa kaynağı bir meyve olan incir ile elde edilen bu kürün, bebek sahibi olmak isteyenler için şifa olacağını belirtmiştir.

Kuru İncir Kürünün yapılışı; 

2,5 su  bardağı  klordan arındırılmış suyu kaynatıp kaynattıktan sonra içerisine yaklaşık  15-16 adet kuru incir ilave edilerek, yirmi dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kaynatılır. İncirleri yıkandıktan sonra ikiye bölerek ilave edilmelidir. Yirmi dakika kaynadıktan sonra ılıması için biraz bekletilmelidir. Ilıdıktan sonra süzülmelidir. Bu incir suyunu 3 e bölünüp, her öğünden 15 dakika önce aç karnına içilmelidir. Kuru incir kürü 21 gün boyunca düzenli bir şekilde içilmelidir ve 1 hafta ara verilmelidir. Sonra tekrar 21 gün daha içilmelidir. Toplamda 42 gün uygulanmalıdır ve kür her defasında taze olarak tüketilmelidir.

İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu

Kuru İncir kürünün yumurta çatlatmak için kullanım şekli;

Yumurta sayısını yeterli düzeye getiren kuru incir kürün de olduğu gibi yine 2.5 su bardağı suyun içine 15 tane kuru incir ikiye bölünerek atılmalıdır ama  bu kez 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra içine bir tane havuç dilimlenerek atılmalıdır. Ve 5 dakika boyuncada birlikte kaynatılmalıdır. Ilıtıldıktan sonra süzülmelidir. Yemeklerden 15 dakika önce 3 öğün aç karnına içilmelidir. Bu şekildeki kürde havuç ile beraber uygulandı zaman yumurta çatlatmak için oldukça faydalıdır.
Bu kürün daha da etkisini artırmak için yumurta kadar sarı yemeklik kuru soğanı ince bir şekilde kıyıp üzerine 1 yemek kaşığı kadar sumak dökerek, yemekten 10-15 dakika önce yenilmelidir. Bu 1 haftada 4 kez tekrarlanmalıdır. Bu bayanları yumurtalık kisti-polikistik over rahatsızlığından da korumuş olacaktır.

]]>
İncir Dolması https://www.incir.web.tr/incir-dolmasi.html Sun, 02 Dec 2018 20:19:24 +0000 İncir dolması, hazırlanması çok kolay ama lezzeti çok hoş olan incir dolmasını sevdikleriniz için kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aydın yöresinde yetişen incirler kurutulur ve böylelikle yaz kış afiyet ile tüketilir. İncir dolması, hazırlanması çok kolay ama lezzeti çok hoş olan incir dolmasını sevdikleriniz için kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Aydın yöresinde yetişen incirler kurutulur ve böylelikle yaz kış afiyet ile tüketilir. Aynı zaman kurutulmuş olan kuru incirler ile yapılan tatlılar da harika bir lezzet sahip olmaktadır. İncir dolması da kuru incir ile yapılan bir tatlı çeşididir. Siz de eğer daha önce incir dolması yapmamış iseniz size önereceğimiz tarif ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İncir dolması, enerji veren bir tatlı çeşididir. Aynı zaman da içerisinde bulunan ceviz ve süt de sağlık açısından çok faydalı olup tatlıya da inanılmaz lezzet vermiştir. Şeker oranı bir miktar fazla olan bu tatlıyı kilo kontrolü yapan kişilerin aşırı tüketmemeleri tavsiye edilir. Ayrıca çok faydalı olan incir dolması tatlısını canınız faydalı ve güzel bir tatlı istediği zaman kolaylıkla hazırlayıp afiyetle tüketebilirsiniz.

İncir Dolması İçin Gerekli Malzemeler

 • 20-22 tane kuru incir
 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı ceviz içi
 • 1 tane portakal kabuğu rendesi

İncir Dolması

Islatmak İçin

 • 1 su bardağı süt

Üzeri için

 • Kaymak veya krem şanti

İncir Dolması Hazırlanışı

İncir dolmasını hazırlamak için öncelikle incirleri yıkayın ve bir kap veya tencerenin içerisine alın. İncirlerin üzerini bir su bardağı sıcak sütü ilave edin ve tencerenin ağzını kapatın. İncirleri bu şekilde yaklaşık bir saat kadar bekletin. Verilen süre içerisinde beklemek de olan incirler yumuşama yapacaktır. Yumuşamış olan incirlerin sap kısımları olan yerlerini bir bıçak ile dolma biber açar gibi açın. Açılan incirlerin içerisine ilave edilecek olan iç harcı hazırlamaya geçin. İç harç için bir kase alın ve içerisine ceviz iç, tarçın ve portakal kabuğu ilave edip karıştırın. Hazırlanmış olan karışımdan incirlerin içerisine birer tatlı kaşığı ilave edin.

İncir dolmalarını bu şekilde hazırlayın ve bir tencerenin içerisine yerleştirin. Bir çay bardağı toz şeker tencere de bulunan incir dolmalarının üzerine serpiştirin. Ardından bir su bardağı suyu tencereye ilave edin ve tencerenin kapağını kapatın. İncir dolmalarını kaynayana dek kısık ateş de pişirin. Dolma kaynamaya başladığında ocağın altını kısık ateşe getirin ve yaklaşık 15 dakika kadar kısık ateş de pişirin.

Hazırlanmış olan incir dolmalarını servis tabaklarına alın ve yanın da kaymak ilavesi yapıp sunum yapın. Eğer bu aşama da krem şanti kullanacak iseniz bir paket krem şantiyi bir çay bardağı süt ile çırpın ve incir dolmasının yanına ilave edin. Görsel olarak güzel bir sunum yapmak istiyorsanız eğer krem şantiyi bir sıkma torbasının içerisine alın ve tatlının etrafına göz zevkinize göre sıkın. Hem lezzeti ile hem de görselliği ile herkesin beğenisini alacak bir dolma çeşididir.  Afiyet olsun. 

]]>
Gebelik İçin İncir Kürü https://www.incir.web.tr/gebelik-icin-incir-kuru.html Mon, 03 Dec 2018 19:24:37 +0000 Gebelik için incir kürü, İncir kürü kuru incir kullanılarak hazırlanmaktadır. İncir kurutulabilir bir meyve olduğundan yılın her ayında tüketilebilir özelliktedir. Bu nedenle de dünya genelinde en fazla tüketilen Gebelik için incir kürü, İncir kürü kuru incir kullanılarak hazırlanmaktadır. İncir kurutulabilir bir meyve olduğundan yılın her ayında tüketilebilir özelliktedir. Bu nedenle de dünya genelinde en fazla tüketilen meyvelerden biridir. Hamı kolay ve lezzetli olmasının yanı sıra sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda lif barındırdığı için sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Günlük ortalama üç tane kuru incir tüketerek günlük lif ihtiyacının neredeyse %20'si karşılanabilir. Kuru incir kilo vermeye yardımcı olur. Kalori bakımından düşük içeriğe sahiptir. Yüksek tansiyona karşı iyi gelir. Mükemmel bir antioksidan kaynağı olan incir metabolizmanın aktif ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu sayede vücudu birçok hastalığa karşı korur. Kalp ve damar sağlığını korur. Damarlarda meydana gelen serbest radikaller ile mücadele eder. Çağımızın yaygın hastalığı kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. Demir bakımından zengin olduğu için kansızlık hastalığına karşı iyi gelir.

Gebelik için incir kürü

Gebelik her zaman kendiliğinden oluşmayabilir. Bazen tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Eğer gebelik kendiliğinden oluşmuyorsa tıbbi tedaviye ek olarak incir küründen yararlanılabilir. Gebelik için aslında uygulanabilecek çeşitli kür tarifleri yoktur. İncir kürü gebelik doğurganlık özelliğini ve yumurta sayısını arttırabilmek için uygulanabilecek nadide kürler arasındadır. Gebe kalabilmek için yumurtalıklardan salınan yumurta sayısının fazla olması gerekir. İncir kürünün yumurta çatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Anne olmak isteyen, ancak yumurta sayısında sorun yaşayan kişiler incir kürünü düzenli uygulayabilir. İncir kürü kadın bedeninde HCG gibi bazı hormonların daha güçlü salgılanmasını sağlamaktadır.

Gebelik İçin İncir Kürü

Gebelik için incir kürü-1

İncir kürü için 20 tane kuru incir ve 2,5 su bardağı kaynamış su gerekir. İncirlerin üzerindeki beyaz pudrasını atması için bol su ile yıkanır. Daha sonra bıçak yardımı ile ikiye bölünür. 2,5 su bardağı su kaynatılır ve ikiye bölünen incirler suyun içine atılır. İncirlerin bulunduğu tencerenin kapağı kapatılıp 15 dakika kısık ateşte kaynatılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra 20 dakika soğumaya bırakılır.20 dakikanın sonunda incirler süzgeçten geçirilir. Hazırlanan kür 3'e bölünerek günlük her öğünden 10 dakika önce içilir.

Gebelik için incir kürü-2

2,5 su bardağı kaynar suyun içine yukarıdaki tarifte olduğu gibi yıkanıp ikiye bölünmüş 20 adet incir atılır ve 5 dakika kaynatılır. Kaynayan incirlerin üzerine 1 tane havuç dilimlenerek eklenir. Yine 5 dakika kadar kaynatılarak kür ocaktan alınır. Süzülerek yemeklerden 10 dakika önce içilmeye başlanır.

]]>
İncir Sütü https://www.incir.web.tr/incir-sutu.html Tue, 04 Dec 2018 04:22:30 +0000 İncir Sütü,İncir, Akdeniz ve Ege' de çokça bulunan bir yemiştir. Ege de incire çoğunlukla yemiş denir. İncir siyah ve beyaz incir olarak ikiye ayrılır. Kuru olarak da tüketilir. Aslında incir birçok meyvenin faydalarını için İncir Sütü,İncir, Akdeniz ve Ege' de çokça bulunan bir yemiştir. Ege de incire çoğunlukla yemiş denir. İncir siyah ve beyaz incir olarak ikiye ayrılır. Kuru olarak da tüketilir. Aslında incir birçok meyvenin faydalarını içinde barındırır. Öncelikle incirin faydalarından biraz bahsedelim.
 • İncir tek başına değil de yanında ceviz ile birlikte tüketildiğinde zehirlenmeyi önleme ve zehri vücuttan atma gibi bir özelliği vardır.
 • Depresyon, bunalım gibi ruhsal problemlere iyi gelir. Kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Sinir sistemimizi güçlendirir. 
 • Damar tıkanıklığı, bağırsak tıkanması gibi organların tıkanıklığını açar. 
 • Midenin içinde bulunan kötü sıvı karışımlarının atılmasında yardımcı olur. 
 • Grip, soğuk algınlığı ve daha birçok hastalıkta iyileşme sürecine destek olur ve hızlandırır.
 • Kansızlığa iyi gelir. Kanın artmasını sağlar. Böylece kendimizi daha dinç hissederiz.
 • Günümüzün hastalığı olan kansere karşı direnç kazanmamızı sağlar. Ayrıca sadece direnç değildir. Kanseri önleyebilir bile.
 • Kolesterol sorununa iyi gelir. Yağ oranını düşürür.
 • Soğuk algınlığı olduğumuzda boğazlarımız ağrır. İşte incir, boğaz ağrısına da birebirdir.
 • Tüm bu yararların yanında temizleme işlemi de yapar. Aslında birçok organda bunu yapar fakat bizim bildiğimiz karaciğer ve dalakta temizleme görevinin olduğudur.
 • Son zamanlarda yaşlı genç fark etmeksizin birçok yaş grubunda kalp çarpıntısı veya diğer adıyla ritim bozukluğu olarak bilinen hastalıklara da incir çok faydalıdır.
 • İdrara çıkma zorluğu ve idrarı yapamama problemlerine bir nevi çözüm olarak incir önerilir.
 • En önemli yararlarından biri de enerjimizi yükseltir.
İncir Sütü
İncir Sütünün Faydaları
 • Özellikle bebeklerde var olan kulak ağrısına incir sütü kulağa damlatılır veya konulursa ağrıyı azaltır veya ortadan kaldırır.
 • Bazen ellerimizin üzerinde veya vücudumuzda siğil denilen pürüzler oluşur. Bu bir sağlık problemidir. Siğillerin iyileşmesi için faydalıdır.
 • Topukların tahriş olması ve kabuk bağlaması, sertleşmesine nasır adı verilir. Nasıra iyi gelir ve yumuşak topuklara sahip olmamızı sağlar.
 • Yine cildimizde oluşan lekelere de yararlıdır.
 • Kulak veya bağırsakta oluşan kurt ve parazitleri öldürür.
 • Yaş olarak büyük kişilerde başlayan katarakt hastalığını eğer başlangıç seviyesinde uygulanırsa kataraktı yok eder.
 • Dişlerimizi fırçalarken diş etlerimiz kanayabilir. Bu güçsüz ve sağlıksız diş etlerinden kaynaklanır. İncir sütü diş etini güçlendirir.
]]>
İncir Kuşu https://www.incir.web.tr/incir-kusu.html Tue, 04 Dec 2018 23:20:48 +0000 İncir Kuşu, Kuyruksallayangiller familyasından gelen ötücü kuş türüdür. Koyu renkli ve zayıftırlar. Kuyrukları uzundur, 40 a kadar türleri vardır ve genellikle açık arazilerde yerleşirler . İncir Kuşu, Kuyruksallayangiller familyasından gelen ötücü kuş türüdür. Koyu renkli ve zayıftırlar. Kuyrukları uzundur, 40 a kadar türleri vardır ve genellikle açık arazilerde yerleşirler .İncir KuşuTürlerine göre toprağa ve ağaçlara yuvalarını kurarlar ve yine türlerine göre yuvalarına 4 veya 6 civarında yumurta bırakırlar. Kolaylıkla böcek bulabilmek için ve yaşamlarını devam ettirebilmek için göç ederler. Kurtçuklar, karınca, solucan ve tohumlarla beslenirler. Bu yüzden kış ve yaz aylarında farklı bölgelerde bulunurlar.]]> Yaş İncirin Faydaları https://www.incir.web.tr/yas-incirin-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 20:02:58 +0000 Yaş İncirin Faydaları, incir sağlık açısından çok faydalı olan bir meyvedir. İncirin içerisinde bulunan yüksek oran da lif başta kabızlık olmak üzere mide sağlığına çok iyi gelmektedir. Lakin yaş incirin faydaları Yaş İncirin Faydaları, incir sağlık açısından çok faydalı olan bir meyvedir. İncirin içerisinde bulunan yüksek oran da lif başta kabızlık olmak üzere mide sağlığına çok iyi gelmektedir. Lakin yaş incirin faydaları bu kadarla sınırlı olmamaktadır. Güçlü kemiklere sahip olmak için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve K vitamini bakımından zengindir. İncir meyvesi kemik sağlığını koruduğu gibi kemiklerin daha kuvvetli olmasında da etkilidir. Düşük kalorili olmasından dolayı da diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır. Enerji verdiği gibi kişilere pozitif enerji de veren yaş incir, şeker bakımından bir miktar yüksek olabilir. bu nedenden dolayı da günde dört taneden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Kilo sıkıntısı olan kişilerin dikkatli kullanmaları halinde her hangi bir sorun yaşatmayacaktır. Aynı zaman da tansiyon hastaları için de çok faydalı bir meyvedir. Yüksek tansiyona sahip olan kişilerin tansiyon yükselmesi halinde yaş incir tüketmeleri veya varsa kuru incir tüketmeleri halinde yüksek tansiyon gerekli olan değerlere gelecektir.

Yaş İncirin Faydaları

Yaş İncir Faydaları

 • Potasyum açısından çok zengin olan incir başta tansiyon olmak üzere birçok hastalığa fayda sağlamaktadır. Kan basıncının dengelemesinde faydalı olur ve buna bağlı olarak meydana gelen kalp damar hastalıkların da önlem sağlar. Aynı zaman da potasyum açısından çok zengin olan yeşil yapraklı besinler, sebzeler ve meyveler toplum olarak bir çok kişinin ilgisini çekmemektedir. Lakin incir meyvesinde bulunan potasyum oranı yüksek olduğu için kişilerde potasyum ihtiyacını karşılayacak kapasitededir.
 • Vücudun ihtiyacı olan sıvı alımı pek çok tarafından yapılmamaktadır. Bu da kişiler de ciddi kabızlık sorununa neden olmaktadır. kabızlık sıkıntısından kurtulmak için lifli besinler tüketmek iyi bir tercih olacaktır. İncir lif bakımından çok zengin bir meyve olduğu gibi kişiler de kabızlık sorununa da yol açmaz ve olası kabızlık şikayetini de giderir.
 • Demir eksikliği olan kişilerin kuru veya yaş günden en az bir tane incir yemeleri önerilir. Bir tane incir günlük demir ihtiyacı olan kişilere ciddi faydalar sağlar. Aynı zaman da demir bakımından zengin olan besinlerin yanı sıra beslenme listenize inciri de ilave edebilirsiniz.
 • Yaş incirin içerisinde bulunan potasyum kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. potasyum açısından çok zengin olan incir kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstleniyor. Aynı zaman da incirin taze yeşil yaprakları ile bitki çayı hazırlanabilir. Böylelikle hem incir hem de yapraklarının vermiş olduğu faydalı etkenlerden yararlanılabilir.
 • Kötü kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar ve aynı zaman da iyi bir ödem söktürücüdür.
 • İncirin içerisinde bulunan B vitaminleri, gıda ile alınan protein, karbonhidrat ve yağların vücut tarafından faydalanması esnasında kullanılır.
 • İncirin içerisinde bulunan etken maddeler de kişiler tokluk hissi yaratır. Böylelikle açlık hissi vermez ve uzun süreli tokluk sağlar. Böylelikle kişiler de kilo verme olanağını da yol açar. Sürekli ve hızlı acıkan kişilerin incir tüketmelerinde fayda olacaktır.
 • Karaciğerin tam anlamıyla dostudur. Aynı zaman da karaciğer de meydana gelen hastalıklar ile de savaşabilir özelliği sahiptir. Bir çok faydası olan incir düzenli tüketilir ise kişilere gerekli olan faydaları sağlayacaktır.
 • Kansızlık sorunu olan kişilerin her gün aç veya tok karnına birkaç tane yaş incir tüketmeleri tavsiye edilir. Böylelikle kansızlık problemi de giderilecektir.
 • Cilt hastalığı olan kişilerin yaş incir ile maske yapmaları tavsiye edilir. Bunun için bir tane yaş inciri bir çatal ile ezip sivilce olan yerlere sürüp bekletin. Kurduktan sonra bölgeyi su ile yıkayıp temizleyin. Bu işlemi hafta da birkaç gün uygulamanız halinde cildiniz de bulunan sivilceler kaybolacaktır. 

]]>
İncir Yaprağı https://www.incir.web.tr/incir-yapragi.html Thu, 06 Dec 2018 05:59:10 +0000 İncir Yaprağı, doğada yetişen mucize bir bitkidir incir yaprağı, ayrıca yatıştırıcı etkiye de sahiptir. İncirin hem meyvesi hem de yaprağı ile sütü oldukça çok faydalıdır. Elde çıkan siğiller için mucize bir çözüm İncir Yaprağı, doğada yetişen mucize bir bitkidir incir yaprağı, ayrıca yatıştırıcı etkiye de sahiptir. İncirin hem meyvesi hem de yaprağı ile sütü oldukça çok faydalıdır. Elde çıkan siğiller için mucize bir çözüm incirin sütüdür. Çünkü henüz körpe olan incir yaprağının sütü özellikle siğiller için en iyi çözümlerden birisidir. Bunun için körpe incir yaprağını kopardığınızda sızan sütü siğile sürebilirsiniz. Bir kaç defa düzenli olarak körpe yaprağın sütü siğile sürüldüğünde siğiller tam anlamı ile yok olmaktadır. Ayrıca körpe incir yaprakları ile hazırladığınız lapa, vücudunuzda ortaya çıkan çıbanların olgunlaştırıldıktan sonra başlarını çıkararak içini dışarı akıtmasın da çok etkilidir. 

İncir Yaprağı, bu yaprağın diğer faydalarından biriside kuru incir yaprakları ile hazırlanmış olan dekoksiyon özellikle hemoroit rahatsızlığına ve çıbanlara karşı çok etkilidir. Ayrıca körpe incir yapraklarının güneş görmeyen ve açık havadar yerde kurutulması gerekmektedir. Kurutulmuş körpe yaprakları öncelikle parçalanır, daha sonra 2 ya da 2 tatlı kaşığı kadar incir yaprağını bir bardak su ekledikten sonra cezvede yaklaşık yarım saat kaynatın. Hazırladığınız incir yaprağı suyunu temiz bir bez ıslatarak hemoroitin meme başına sürüler hatta çıbanların da olduğu yere sarabilirsiniz.Ayrıca hemoroit rahatsızlığı olan kişiler incir yaprağını kaynatarak gün içerisinde 2 ile 3 bardak içebilirler. Özellikle incir yaprağından hazırlanan lapada basur memesinin üzerine sarıldığında büyük olan çıbanı gözle görülür ölçüde küçültmektedir. Vücuttaki irinli olan çıbanlara uygulandığında içinin pisliği ile beraber dışarı akmasının ve temizlenmesini sağlamaktadır.

İncir Yaprağı

İncir Yaprağı, ayrıca körpe incir yaprağının lapası özellikle yanık ağrılarını oldukça azaltan bir etkiye sahiptir. Akrep ya da örümceğin sokmalarına da incir yaprağının sütü sürülerek ovulur ve faydalıdır. İncir odununun külü ile distile edilen suyu sinir ağrısına ve çok ağır yaralara da oldukça faydalı olmaktadır. Meydana gelen kuduz vakasın da ise, çoğunlukla taze incir ya da ham incir ağacının yaprakları kullanılmaktadır. İncir yaprağı hem doğal hem de bitkisel bir tedavi olanağı sunmaktadır. Varis rahatsızlığına incir yaprakları oldukça etkilidir. Bir litre suyun içerisine eklenen beş adet incir yaprağı kaynatılır ve bir bardağı içilir. Geriye kalan incir yaprağının suyu ılıdıktan sonra varis olan bölgeler sürülerek uygulanır. Bu işlemi 21 gün boyunca düzenli olarak yapıldığı zaman varisli bölgenin düzeldiğini fark edeceksiniz. Körpe incir yapraklarını kaynatarak suyu içildiği zaman karında meydana gelen ağrıya ve bademciklerde oluşan iltihabı büyük ölçüde iyileştirmektedir. Ayrıca guatr rahatsızlığı olan kişilerde taze incir yaprakları ezilir ve temiz bir bezin üzerine yayılır. Daha sonra guatr olan bölgeye sarılır, bu işlem guatr tam anlamı ile geçinceye kadar devam edilmelidir. Düzenli olarak yapıldığında tam sonuç alınmaktadır. Ayrıca taze incir yaprağı sıkılarak temrenin üzerine sürülür ise oldukça iyi geldiğini göreceksiniz.

]]>
Muhallebili İncir Tatlısı https://www.incir.web.tr/muhallebili-incir-tatlisi.html Thu, 06 Dec 2018 07:04:29 +0000 Muhallebili İncir Tatlısı, Tatlılar Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiştir. Tatlının Türk mutfağın da ayrı bir yeri vardır. Tatlı genel de eve gelen misafirlere, beş çayların da ve daha bir çok yerde ikram edilir. Muhallebili İncir Tatlısı, Tatlılar Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiştir. Tatlının Türk mutfağın da ayrı bir yeri vardır. Tatlı genel de eve gelen misafirlere, beş çayların da ve daha bir çok yerde ikram edilir. Her yemeği bol ve çeşitli olan Türk mutfağının, tatlı çeşidi de boldur. Tatlılardan en baş da baklava ve kadayıf gelse de diğer tatlıları da oldukça meşhurdur. Bugün sizlere her damağa hitap eden tadı ve lezzeti yerin de olan muhallebili incir tatlısı yapalım.

Muhallebili İncir Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

Keki için
 • 3 tane yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı un
 • 7,8 tane kuru incir
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı ceviz
Muhallebisi için
 • 1 litre süt
 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı un 
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 1 yemek kaşığı margarin
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket krem şanti
Şerbeti için
 • 1 su bardağı ılık su
 • Yarım su bardağı toz şeker
 • 5,6 damla limon suyu

Muhallebili İncir Tatlısı
Muhallebili İncir Tatlısı Yapılışı,

Önce kekimizi hazırlayarak başlayalım. İncirleri yumuşaması için 10 dakika ılık su için de bekletelim. Sonra incirleri ufak ufak doğrayalım. Bir kabın içerisine yumurta ve şekeri alıp iyice çırpalım. Daha sonra üzerine kabartma tozu, vanilya ve unu ilave edip bir güzel hepsini karıştıralım. Son olarak dövülmüş ceviz ve incirleri de ilave edip hepsini iyice karıştırıp yağlanmış fırın tepsisine dökelim ve 180 derecelik fırın da üzeri kızarana kadar pişirelim. Bu ara da muhallebi ve şerbeti hazırlayalım. Şerbeti için şeker ve suyu bir kaba alıp şeker eriyene kadar karıştıralım. Şerbeti kaynamayacak. Muhallebisi için bir tencerenin içine süt, un, nişasta, şeker ve vanilyayı alıp koyulana kadar karıştıra karıştıra pişirelim. Kaynamaya başlayınca margarini ilave edelim. Biraz daha kaynadıktan sonra ocağı kapatıp içine krem şantiyi ilave edip karıştıralım. Sonra keki fırından alıp üzerine şerbeti dökelim. Daha sonra ise muhallebisini döküp üzerine bir güzel yayalım. Muhallebili incir tatlısı hazır, dilediğiniz gibi süsleyerek servis yapabilirsiniz.
]]>
İncir Nasıl Kurutulur https://www.incir.web.tr/incir-nasil-kurutulur.html Fri, 07 Dec 2018 00:05:30 +0000 İncir nasıl kurutulur, İncir, yaz meyvelerinin başında gelen, protein kalsiyum mineral bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde sindirim sistemini düzenler. Ayrıca incir, kanser riskini de azaltmaktadır. İncir nasıl kurutulur, İncir, yaz meyvelerinin başında gelen, protein kalsiyum mineral bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde sindirim sistemini düzenler. Ayrıca incir, kanser riskini de azaltmaktadır. Yaz aylarında tüketilen incir kurutulduğunda diğer mevsimlerde de tüketilebilir. Kurumuş incir taze incire göre daha faydalıdır. İncir kurutma yöntemi, çok eski yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Gıdalarda kurutma işleminde gıdadaki su oranını yüzde doksan azaltır ve bakterilerin yaşama alanını yok eder.  Bu yöntem gıdaların daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Gelelim incirin aşama aşama kurutma şekline.
İncir Nasıl Kurutulur
 • Öncelikle yere düşen incirleri toplayıp, daha sonra daldaki olgunlaşmamış incirleri toplamak gerekir.
 • İncirleri sepet içine koyup zedelememek gerekir.
 • İncirlerin toprak üzerinde fazla beklememesi gerekir.
 • İncirlerin ince kabuklu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • İncirler yıkanarak güneş gören temiz bir yere serilir. Serilen yerin gözenekli ve hava alınacak şekilde olması gerekir.
 • İnciler plastik bir yerde kurutulmalı metalden kaçınılması gerekir. Dolayısı ile pas tehlikelisinden kurtuluruz.
 • İncirler 5-10 gün içinde kurutulur.
 • Güneş battıktan sonra incirlerin üzeri bir bezle kapatılır, Sinek ve böceklerden korunur.
 • Sabah bezin üzeri açılarak kuruyan incirler toplanır.
 • Kurumayan incirler ise çevrilir.
 • Her akşam güneş batınca incirler örtülür sabah ise tekrar üzeri açılır.
 • Hepsi kuruyunca saklamaya hazır hale gelecektir.
]]>
Rüyada İncir Görmek https://www.incir.web.tr/ruyada-incir-gormek.html Fri, 07 Dec 2018 19:38:22 +0000 Rüyada İncir Görmek, her zaman iyi ve kısmet olarak yorumlanmaktadır. Genellikle, rüya sahibi kişinin gördüğü incirin şekline göre değişmektedir. Rüyada yeşilden siyaha dönük ve olgun haldeki inciri yemek, rüya sahibi Rüyada İncir Görmek, her zaman iyi ve kısmet olarak yorumlanmaktadır. Genellikle, rüya sahibi kişinin gördüğü incirin şekline göre değişmektedir. Rüyada yeşilden siyaha dönük ve olgun haldeki inciri yemek, rüya sahibi kişinin hayal ettiğinden fazla kısmetli olduğuna, kurtlu incir görmek ise rüya sahibi kişinin alacağı kısmetin çevresinde bulunan kişiler tarafından kıskanılacağına işaret etmektedir.  Rüyada incir görmek, rüya sahibi kişinin kısmetinin kat kat artacağına ve bu kişinin çok zengin olacağına işaret etmektedir.

Rüyada incir yediğini görmek, rüya sahibi kişinin bir konuda büyük bir pişmanlık yaşayacağına işaret etmektedir. Rüyada incir yediğini görmek bazı yorumculara göre ise, rüya sahibi kişinin neslinin çoğalacağına işaret etmektedir. Rüyada incir yediğini görmek ayrıca, rüya sahibi kişinin hiç emek harcamadan, zahmetsizce bir mal varlığına konacağına, bu mal varlığının miras ya da terfi gibi bir yolla hiç beklemediği bir anda geleceğine, rüya sahibi kişinin bu mal varlığını zamanla katlayarak çok zengin olacağına, bu sırada aniden zenginleşmenin etkisi ile çevresindeki kişileri kırabilecek sözler söyleyeceğine ve sonradan hatasını anlayıp çok pişman olacağına işaret etmektedir.

Rüyada siyah incir görmek, rüya sahibi kişinin içinde kötü niyet bulunmayan bir kimse olduğuna, bol rızıkla karşılaşacağına ve bozuk ise iş hayatının düzeleceğine, iş hayatı yolundaysa da daha da iyiye gideceğine, durumu düzeldikten sonra da çevresinde bulunan kişilere yardım elini uzatacağına ve bir ortaklık işine girip parayı ikiye katlamaya işaret etmektedir. Rüyada beyaz incir yemek, siyah incir yemeye göre daha fazla hayırlı olarak yorumlanmaktadır. Rüyada incir yediğini incir mevsiminde değilken görmek, rüya sahibi kişinin çok kıskanç bir kimse olduğuna ve çevresindeki kişileri çok kıskandığına, yediği incir siyah ise de yalancı bir kimse olduğuna işaret etmektedir. Mevsimi iken rüyada incir yediğini görmek ise, rüya sahibi kişinin kısa bir zaman içinde güzel bir yuva kuracağına, evli ise de haneden bir kişinin evleneceğine işaret etmektedir.  Rüyada kuru incir görmek de aynı şekilde evlilik olarak yorumlanmaktadır.

Rüyada İncir Görmek

Rüyada incir topladığını görmek, rüya sahibi kişinin helal yollardan çok para kazanacağına, aniden gelen hayırlı bir misafire, bu misafirin eve neşe getireceğine, zenginliğe ve sağlığa işaret etmektedir.  Rüyada başka bir kişinin incir topladığını görmek, o kişi tanıdık ise hayırlı, kendisini mutlu edecek haberler alacak ve maddi manevi her açıdan mutlu olacağı anlamını taşımaktadır. Rüyada incir topladığı görülen kişi yabancı ise, bunları rüya sahibi kişinin yaşayacağına ve yabancı bir kişinin desteğini alacağına işaret etmektedir.  

Rüyada incir ağacı görmek, rüya sahibi kişinin eline yüklü bir para geçeceğine, rüya sahibi kişinin bu durumda çok zengin olacağına ve yardıma muhtaç kimselere yardım edeceğine işaret etmektedir. Rüyada incir ağacına çıktığını görmek ise, rüya sahibi kişinin zengin ve hayırsever bir adam ile sohbet edeceğine işaret etmektedir. Rüyada incir ağacından indiğini ya da aşağı düştüğünü görmek, rüya sahibi kişinin zengin ve hayırsever bir adam ile arasında bir münakaşa geçeceğine ve adamın rüya sahibine kırılacağına işaret etmektedir. Rüyada incir ağacının gölgesinde oturduğunu ya da incir ağacına yaslandığını görmek, rüya sahibi kişinin zengin ve hayırsever bir adamdan yardım alacağına ve bu adam sayesinde iyi yerlere geleceğine işaret etmektedir. Rüyada incir ağacının yaprak döktüğünü görmek, rüya sahibi kişinin mal varlığının giderek yok olacağına, dökülen yaprakları topladığını görmek ise, rüya sahibi kişinin büyük bir mal varlığından pay alacağına işaret etmektedir. Rüyada incir ağacını sulamak, rüya sahibi kişinin çevresinde bulunan kişilere bir yardımının dokunacağına işaret etmektedir.

Rüyada incir topladığını görmek, rüya sahibi kişinin iş hayatı]]> İncir Kaç Kalori https://www.incir.web.tr/incir-kac-kalori.html Sat, 08 Dec 2018 13:53:48 +0000 İncir Kaç Kalori, dutgiller familyasına ait olan ve tropikal iklim bölgelerinde yetişmesinin yanında 750 ye yakın türü olan bir meyvedir. Ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen incir çeşitleri arasında en önemli olanl İncir Kaç Kalori, dutgiller familyasına ait olan ve tropikal iklim bölgelerinde yetişmesinin yanında 750 ye yakın türü olan bir meyvedir. Ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen incir çeşitleri arasında en önemli olanları ise, bardak inciri, lop sarı incir, İzmir inciri, Aydın inciri, ve lop incir çeşitleridir. İncir Yüksek miktarlarda besin lifi barındırmasından dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlayarak daha hızlı çalışmasına ve kabızlığı önlemesinden dolayı kilo vermek isteyen kişilerin başvurdukları en önemli meyveler arasında gelmektedir. İncirin yararları yalnızca bu kadarla da kalmamaktadır ve oldukça zengin besin içeriği nedeni ile pek çok sağlık problemlerinde de faydalar sağlamaktadır. Peki pek çok faydalar sağlayan incirin kalori değeri nedir Sorusunu da ancak iki tür incir üzerinden hesaplayarak  ilk yaş incir ikincisi ise kuru incir olarak cevaplayabiliriz.  Bu nedenle kurutulmuş ve yaş incir kalori değerlerini sizler için inceledik. Kalori değeri bakımından 100 gr kadar kuru incir kalori değeri yaklaşık 251 kalori iken, 100 gr yaş incirin ise kalori değeri yaklaşık 74 kalori kadardır.

İncir Kaç Kalori

İncir Besin Değerleri ( 100 Gram Yaş İncir)

 • Enerji Miktarı: 74 kalori
 • Protein Miktarı: 0. 73 gram
 • Karbonhidrat Miktarı: 19. 17 gram
 • Diyet Lif Miktarı: 2. 08 gram
 • Şeker Miktarı: 16. 25 gram
 • Su Miktarı: 79. 10 gram
 • Yağ Miktarı: 0. 31 gram

İncir Mineral Değerleri 100 Gram Yaş İncir)

 • Potasyum Miktarı: 231 mg
 • Magnezyum Miktarı: 16 mg
 • Çinko Miktarı: 0. 14 mg
 • Fosfor Miktarı: 12 mg
 • Kalsiyum Miktarı: 34 mg
 • Demir Miktarı: 0. 35 mg
 • Tuz Miktarı: 1 mg

İncir Vitamin Değerleri 100 Gram Yaş İncir)

 • A vitamini RAE miktarı: 6 ug
 • A vitamini lU Miktarı: 131 lU
 • B6 vitamini Miktarı: 0. 112 mg
 • C Vitamini Miktarı: 1.9 mg
 • E Vitamini Miktarı: 0. 10 mg
 • K Vitamini Miktarı: 4. 6 ug
 • Tiamin Miktarı: 0.061
 • Niyasin Miktarı: 0. 401 mg
 • Riboflavin Miktarı: 0.051 mg

İncir Yağ Değerleri 100 Gram Yaş İncir)

 • Doymuş yağ asidi. 0.061 gr
 • Doymamış tekil yağ asidi: 0.065 gram
 • Doymamış çoklu yağ asidi: 0.145 gr
 • Kolesterol Miktarı: 0 mg

İncir kalorisi oldukça düşük bir meyve olmasından dolayı özellikle kilo vermek amaçlı uygulanan diyet listelerinde iç huzuruyla yer verilen ve besin lifi açısından zengin kaynaklara sahip bir meyvedir. Besin lifi özelliğinden dolayı vücudun dışarıdan aldığı şeker emilimini en aza indirir. Bu yüzden özellikle diyabet hastalarının vazgeçemediği meyveler arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca incir bünyesinde barındırdığı kalsiyum, magnezyum ve K vitamini sayesinde kemik ve iskelet sistemi üzerinde büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca yüksek oranlarda antioksidan barındırmasından dolayı bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlayarak iltihaplanmaların ve iltihaplı hastalıkların önüne geçmektedir.

]]>
Kuru İncir Kaç Kalori https://www.incir.web.tr/kuru-incir-kac-kalori.html Sat, 08 Dec 2018 14:13:59 +0000 Kuru İncir Kaç Kalori, incir özellikle sağlığımız açısından en faydalı olan besinlerden bir tanesidir. Özellikle kuru incir hücrelerin yenilenmesinde oldukça faydalı olmaktadır. İster kendisi iter kurusu olsun insanların vü Kuru İncir Kaç Kalori, incir özellikle sağlığımız açısından en faydalı olan besinlerden bir tanesidir. Özellikle kuru incir hücrelerin yenilenmesinde oldukça faydalı olmaktadır. İster kendisi iter kurusu olsun insanların vücuduna kattığı faydalar pek çoktur. Bir kilo incirin kalorisi yaklaşık 900 civarında olmaktadır. Ancak kuru incirin fazla tüketiminde ise göbek bölgesinde istenmeyen yağlanma sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun için yaş incire oranla kuru incirin kalorisi daha fazla olmaktadır. Yaklaşık 20 gram civarındaki kuru incir takriben 60 kalori barındırmaktadır. Ayrıca kuru inciri ne şekilde tüketildiği de kalori oranında farklılıklar yaratabilmektedir. Mesela kuru inciri unlu karışımlar ile ya da şekerli su kullanılarak yapılan karışımlarda kullanıldığı zaman kalorisini daha fazla arttırmış demektir. Kuru incir aşurenin içerisinde ya da hamur işinin içerisinde kullanıldığı zaman kalori oranı iki kat daha fazla olmaktadır. Bu durum karşısında sağlık açısından oldukça faydalı olan kuru inciri bu şekilde tüketmek sağlımız için faydalı olan bir besini zararlı hale getirmektedir.

Kuru İncir Kaç Kalori, incir içerisinde barındırdığı potasyum, kalsiyum ve vitaminler açısından zengin olan bu besin sağlık bakımından en faydalı olan meyvedir. En çok potasyum açısından oldukça zengindir. 20 gram civarındaki kuru incirde yaklaşık 1082,00 mg potasyum barındırmaktadır. Ayrıca A vitamini 32, C vitamini 10, kalsiyumda 244 mg civarında bulunmaktadır. Hatta kuru incirde gebelik döneminde ihtiyaç duyulan folik asit ve magnezyumu da bol miktarda bünyesinde mevcut olmaktadır. Bir adet kuru incir, mevsiminde yediğiniz tek bir meyve ile aynı eşdeğerde olmaktadır. Ancak kuru incirin fazla tüketilmesi kalori düzeyinin yüksek olmasından dolayı kilo alımlarına sebep olmaktadır.

Kuru İncir Kaç Kalori
Kuru İncir Kaç Kalori, sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca antioksidan maddeleri içermesinden dolayı vücut için zararlı olan maddelerin dışarı atılmasında kuru incir büyük rol oynamaktadır. Kuru incir tüketen kişinin vücudu daha dirençlidir ve soğuk algınlığından kişiyi korumaktadır. Ayrıca kuru incir diğer meyvelere oranla çok daha yüksek bir şeker düzeyine sahip olan meyvedir. bu nedenle kalorisi de yüksek olduğu için kilo alımına yol açmaktadır. Mesela bir öğünde yaklaşık 100 gram kuru inciri yediğinizde takriben 250 kalori almış olursunuz. Kuru incir aynı zamanda lif oranı yüksek olan bir besindir. Bu besin lifi vücut metabolizmasının oldukça hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında oldukça gaydalı ve yüksek kaloriye sahip olan kuru inciri mutlaka dikkatli tüketmek gerekmektedir. Aslında kalorisi yüksek besin olan kuru inciri bilinçli bir şekilde tükettiğiniz zaman kilo alımı yerine aksine kilo verdirerek zayıflama sağlamaktadır.
]]>
İncir Kurutma https://www.incir.web.tr/incir-kurutma.html Sun, 09 Dec 2018 08:49:37 +0000 İncir kurutma, Besinleri kurutma yöntemi yüzyıllardır kullanılan yöntemdir. Bu yöntem besinlerin uzun süre saklanmasını sağlar ve en iyi yöntemlerden birisidir. Bu şekilde kurutma yöntemiyle meyve ve sebzelerdeki su oranı İncir kurutma, Besinleri kurutma yöntemi yüzyıllardır kullanılan yöntemdir. Bu yöntem besinlerin uzun süre saklanmasını sağlar ve en iyi yöntemlerden birisidir. Bu şekilde kurutma yöntemiyle meyve ve sebzelerdeki su oranı %90'lardan %15'e kadar düşürülür. Böylece bakterilerin yaşaması için uygun olan bol sulu besin ortamı engellenir. Besin içeriği ile tam bir şifa kaynağı olan zincirde en çok kurutulan meyveler arasında yer alır. Bu şekilde yazın daha çok taze olarak tüketilen incir kurutularak kış aylarında da rahatlıkla tüketilebilir. İncir kurutulduğunda besin değerlerini büyük oranda korur. İncir protein, vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir meyvedir. Kuru incir tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzda hastalıklara karşı korur. Kuru incirin özellikle gribin önlenmesinde etkisi büyüktür. Ayrıca sindirim sistemini düzenleyici özelliğe de sahiptir. Kuru incir yüksek lif oranı sayesinde kolesterole faydalıdır.Kuru icirin içerdiği kalsiyum ve fosfor mineralleri de kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Kuru incir öksürüğe ve boğaz ağrısına iyi geliyor. Ayrıca nezle ve gribe çok faydalıdır. Çocuklara çok faydalıdır. Kemiklerin gelişiminde oldukça faydalıdır. Çünkü bol miktarda kalsiyum içeriyor. İncirin kurusu vücuda kuvvet ve enerji verir. Kış aylarında bolca tüketmek gerekiyor. Allah'ın bize verdiği en güzel nimetlerdendir. Herkesin faydalanması gerekiyor.

İncir Kurutma
Kuru İncirin Faydaları,

Ayrıca kuru incir kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor. 100 gram kuru incir yenildiğinde  günlük kalsiyumun ihtiyacının %17si karşılar. Kuru incir gülük magnezyum ve demir ihtiyacının %30'u ve fosfor ihtiyacının %20'si karşılar. Kuru incir günlük B1 vitamini ihtiyacının %5'i ve B2 vitamini ihtiyacının da %4'ü karşılanmış olur. İncir güneşte ya da güneş kolektörü sistemlerinde de kurutulabilir. Elektrikli meyve-sebze kurutma makinelerinde de kurutulabilir. İnciri güneşte kurutma şekli en çok kullanılan yöntemdir.

İncir nasıl kurutulur,

Kurutmak için önce incirleri toplayalım. İnce kabuklu ve dolgun incirleri kurutmak için daha el verişlidir. İncirlerin toprak üzerinde bırakılmaması gerekir ve incirleri toplarken incirlere zarar vermemek gerekir. Bu sebeple incirlerin hasır sepetlerle toplanması gerekir. Toplanan incirler yıkanarak göneş alan temiz bir yüzeye serilir. Yüzeyin gözenekli veya ızgara şeklinde olması incirlerin daha iyi kurumasına yardımcı olur. Küflenme tehlikesine karşı incirlerin metal yüzeyler üzerinde kurutulmaması gerekir. Plastik ya da tahta üzerinde kurutmak daha iyi oluyor. Özellikle sabah kontrol edilerek kuruyan incirler alınır kurumayan incirler ise çevrilir. Kuruduğu halde incirler alınmaz ise incirlerde mantar enfeksiyonların oluşma riski artıyor. Akşam güneş battıktan sonra incirlerin üzeri bez ile örtülmesi gerekir. İncir kurdu kelebeklerinin ya da sineklerin incirlere mikrop bırakması engellenmiş olur. Ayrıca bu şekilde incirler çiğe karşı da korunur. Sabah erken saatte incirlerin üstündeki örtü açılmalıdır. Bu şekilde incirlerdeki su oranı ortalama 5,9 günde % 20 ye kadar düşer ve incirler kuruyup saklanabilecek hale gelir. Kuru incir tam bir şifa deposudur.
]]>
Rüyada Kuru İncir Görmek https://www.incir.web.tr/ruyada-kuru-incir-gormek.html Sun, 09 Dec 2018 16:04:25 +0000 Rüyada kuru incir görmek, ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, gördüğümüz rüyaları hayra yormak en doğrusudur. Ayrıca yaşantıya göre rüyaları tabir etmek en doğrusu olur. Rüyada kuru incir görmek mutluluk ile tabir edili Rüyada kuru incir görmek, ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, gördüğümüz rüyaları hayra yormak en doğrusudur. Ayrıca yaşantıya göre rüyaları tabir etmek en doğrusu olur. Rüyada kuru incir görmek mutluluk ile tabir edilir. Rüyasında kurutulmuş incir gören kişinin güzel haberler alacağına ve hayatında birçok şeyin değişeceğine yorum edilir. Rüyasında kuru inciri mevsiminde gördü ise, rüyası dahada güzelliklere yorum edilir. Kuru incir hayırlı habere,elde edilecek kazanca, ve beklentilerin ardından gelecek refahlığa tabir edilir. 

Rüyasında kuru incir görmek kısmet ile yorumlanırken; kurtlu ve kötü olmuş incir görmek sıkıntıya, kötü söze, laf getirip götürmeye yorum edilir. Etrafında olan kişilerden dolayı sıkıntı çekeceğine, ve onlardan yana üzüntüler yaşayacağına tabir edilir. Rüyasında kötü inciri  gören kişinin etrafında düşmanın çok olduğuna yorum edilir. Rüyasında kuru incir gören kişinin etrafındaki komşuları,arkadaşları, eşrafının kötü niyetli olduğuna ve onun için yani, rüyayı gören kişi için hasret duygular beslediğine yorum edilir.

Rüyada Kuru İncir Görmek
Rüyada kuru incir görmek, her zaman iyiye yorum edilir. Bu rüyayı giren kişinin rızık yönünden güzel haberler alacağına tabir edilir. Bu rüya ile kişinin kısmeti açılır. Şanslı olduğu konular ile ilgili güzel haberler gelecek demektir. Rüyasında kuru inciri satın alan kişinin, hayırlı haberler alacağına; yanındaki kişilerin onun iyiliği için çabaladığına tabir edilir. Ayrıca bu rüyayı gören kişinin etrafında hatırı sayılır kişiler olduğuna tabir edilir.

Kurutulmuş İncir Ağacı gören kişinin kısmeti kesileceğini tabir edilir. Bu kişinin hayatında sıkıntı çekeceğine, zorlukların onunla beraber olduğuna yorum edilir.
Rüyada kurutulmuş incir gören hayırlı bir rüya görmüş olur.  Kurutulmuş incir gören kişinin mal varlığına daha fazlası ekleneceğine, kazancı artarken  işleri kolaylaşacağına ve her şeyin yolunda gideceğine yorum edilir. 

Kısacası rüyada kurutulmuş incir gören kişi güzel haberler alacaktır ve artık işleri yolunda gidecektir. Beklenen güzel günler artık onunla beraberdir. Rüyada kurutulmuş incir gören kişi bol bol para kazanacağına tabir edilir. 
]]>
İncir Kürü https://www.incir.web.tr/incir-kuru.html Sun, 09 Dec 2018 23:01:23 +0000 İncir kürü, İncir yüksek derecede besin lifi içerdiği için, bir çok faydası vardır. Kabızlık, tansiyon, diyabet, kemik sağlığı, kilo verme, kalp sağlığı ve meme kanseri bunlardan sadece bazılarıdır. İncir kürü, İncir yüksek derecede besin lifi içerdiği için, bir çok faydası vardır. Kabızlık, tansiyon, diyabet, kemik sağlığı, kilo verme, kalp sağlığı ve meme kanseri bunlardan sadece bazılarıdır.

İncir  tek başına tüketildiği gibi, bazı durumlarda kürü yapılarak ta tüketilebiliyor. İncir kürü, kadınların hamile kalmak için çokça kullandıkları bir kürdür. Hazırlaması çok kolaydır. Fakat hem hamile kalmakta, hem de yumurta çatlama sorununda, oldukça etkili bir kürdür.  İncir kürünün, hamile olan bayanlarda da, anne sütünü arttırıcı etkisi gözlenmiştir. Kendisi oldukça faydalı olan incirin kürü de, hamile kalmakta tedavinize destek olabilecek bir yöntemdir.

İncir kürünü yapmak için; 2.5 bardak klorsuz suyu kaynatıp, içerisine 16-17 tane kuru incir ekleyin. İncirleri iyice yıkayıp, ikiye böldükten sonra, kaynayan suya eklemeye dikkat etmelisiniz. Daha sonra, tencerenin ağzını açmadan 20-25 dakika kadar, kaynatın. Altını kapattıktan sonra, ılıması için bir kenara bırakın. Ilıdıktan sonra, hazırlanan incir kürünü, üçe ayırın ve yemeklerden yarım saat önce aç karnına için. Hamile kalmak için incir kürü, 21 gün ara vermeden içilmelidir. Daha sonra yedi gün ara verilir ve 21 gün daha içilir. Toplamda, 42 gün kullanmanız gerekir. Her gün düzenli olarak içmeniz gereken incir kürünü, günlük taze olarak hazırlayıp içmek gerekir.

İncir Kürü

İncir kürü, hamile kalmayı kolaylaştırmada kullanıldığı gibi, yumurta sayısını arttırmakta da kullanılır. Bu kürü yaparken de yine, 2.5 bardak suya 16-17 tane incir atıp kaynatın. Fakat, yumurta sayısını arttırmak için yapılan bu kür 6 dakika kaynadıktan sonra, içerisine 1 havucu dilimleyip atın ve 5 dakika daha, kaynatmaya devam edin. Diğer kür gibi, ılıdıktan sonra üçe ayırın ve yemeklerden yarım saat önce, aç karnına tüketin. Havuç ile beraber yapılıp tüketildiğinde, yumurta çatlatması daha kolay olmaktadır. Bu kürün etkisini biraz daha arttırmak istiyorsanız, küçük boy kuru soğanı ince bir şekilde kıyıp, üzerine de sumak serpip, yemekten 20 dakika önce aç karnına tüketebilirsiniz. Bunu hafta da 4 defa tekrarlamanız, yeterli olacaktır. Kuru soğanı, bu şekilde tüketmeniz, yumurtalık kisti ve polikistik over 'den sizi koruyacaktır.  

İncir kürüne, başlamanız gereken belli bir zaman yoktur. Sadece, kullanmanız gereken 21 günde, düzenli olarak kullanmaya ve 7 gün ara verdikten sonra, tekrar 21 daha kullanıma dikkat etmek gerekir.

]]>
Ham İncir Reçeli https://www.incir.web.tr/ham-incir-receli.html Mon, 10 Dec 2018 12:55:54 +0000 Ham incir reçeli incirin olgunlaşmamış halinden yapılabilen bir tarif olduğu gibi ilek inciri olarak da bilinen erkek incirden elde edilmektedir. Hiçbir zaman olgunlaşmayan bu incirler beklediği zaman dalında çürümektedir. Bu yü Ham incir reçeli incirin olgunlaşmamış halinden yapılabilen bir tarif olduğu gibi ilek inciri olarak da bilinen erkek incirden elde edilmektedir. Hiçbir zaman olgunlaşmayan bu incirler beklediği zaman dalında çürümektedir. Bu yüzden de olgunlaşmayan bu incirleri reçel olarak kullanmanız faydanıza olacaktır.

Ham İncir Reçeli Malzemeleri
 • 1 kilo erkek incir
 • 6 su bardağı su
 • 6 su bardağı şeker
 • 1/2 limon
 • Bir parça tarçın/ birkaç karanfil/ bir parça zencefil
Ham İncir Reçeli Yapılışı

Reçelimizi yapmak için ilk olarak incirlerimizi yıkıyoruz. Yıkadığımız incirlerin sap kısımlarını kesiyoruz. Eğer incirleriniz çok küçük boyutlardaysa alt kısmını bıçakla delmeniz ya da küçük bir oyuk açmanız gerekecektir. Daha sonra suyu koyduğunuz tencerenin altını açarak kaynatmalısınız. Kaynattığınız suya incirleri ekleyip üzerine düz bir kapak kapatıyoruz. Suyun incirleri kapatacak kadar olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynamaya başladıktan sonra da 10 dakika daha kaynatıp suyunu süzüyoruz.

İncirleri süzdükten sonra soğuk su döküyoruz ve birkaç dakika bekletiyoruz. Bu sırada su ılık hale geleceği için bu suyu döküp yeniden soğuk su ekleyerek şoklama yapmanız gerekiyor. İncirler tamamen soğuduğu zaman suyunu süzün. Eğer ilk suyu döktüğünüz zaman incirlerde bir acılık varsa su ekleyip bir kez daha kaynatmanız yararınıza olacaktır. Bundan sonra incirleri soğutma işlemine geçin.

Ham İncir Reçeli
Soğuyan her incir tanesini sıkarak içine çektiği suyun akmasını sağlıyoruz. Daha sonra büyük bir tencereye 6 su bardağı suyu, şekeri ve limonu koyduktan sonra isteğinize göre karanfil, tarçın ya da zencefil ekleyip kaynaması için bırakın. 10 dakika kaynayan bu suyun içine incirlerimizi ekliyoruz ve bu aşamada sürekli olarak incirlerin üzerine bastırarak emdiği şekerli suyu salıp tekrar bu sudan çekmesini sağlıyoruz. Orta ateşte bu tekniği uygulayarak yaklaşık 1 saat kaynatmalısınız. Reçelden iri köpükler çıkmaya başladığı zaman kavanozlara dikkat ederek dolduruyoruz. Reçellerin kavanozu vakumlayabilmesi için sıcakken kavanozlara doldurup kapağını kapattıktan sonra ters çeviriyoruz ve soğuduktan sonra ham incir reçeli sofralarımızda yemeye hazır hale geliyor.

Afiyet olsun
]]>
İncir Havuç Kürü https://www.incir.web.tr/incir-havuc-kuru.html Tue, 11 Dec 2018 01:44:02 +0000 İncir havuç kürü, hamile kalmakta, anne sütünü arttırmakta ve bahar yorgunluğunda etkili bir kürdür. Karışımı, 40 gün kullanmak gerekir. Fakat hepsini birden yapmak, doğru olmaz. İncir havuç kürü İncir havuç kürü, hamile kalmakta, anne sütünü arttırmakta ve bahar yorgunluğunda etkili bir kürdür. Karışımı, 40 gün kullanmak gerekir. Fakat hepsini birden yapmak, doğru olmaz. İncir havuç kürü bittikçe, yenisini yapıp taze olarak tüketmek gerekir.

İncir havuç kürünü hazırlamak için; bir tencereye yarım litre suyu kaynatın ve içine 2 tane taze, sert havucu dilimleyip atın. Daha sonra, tencerenin kapağını kapatıp, 20 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Ayrı bir tencerede de, yine yarım litre suyu kaynatın ve 20 tane kadar inciri ikiye bölüp, tencereye koyun. Tencerenin ağzını kapatıp, kısık ateşte 15 dakika da bu karışımı kaynatın. İkisinin de kaynama işlemi tamamlandıktan sonra, iki ayrı kapta bulunan havuç ve incir karışımlarını fazla ılımadan karıştırın. İncir Havuç KürüDaha sonra, oluşan bu incir havuç kürünü cam kavanoza boşaltıp, buzdolabında muhafaza edin. 20 gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına, 1 su bardağı tüketin. Kürü kullanmaya 7 gün ara verin, daha sonra 20 gün daha kullanmaya devam edin. İncir havuç kürünü kullanmanın, belli bir zamanı yoktur. Dikkat edilmedi gereken nokta, karışım bittikçe taze olarak yapıp kullanmaktır.

]]>