Yaş İncirin Faydaları Nedir?
15 Mayıs 2024

Yaş İncirin Faydaları Nedir?

Yaş İncirin Faydaları, incir sağlık açısından çok faydalı olan bir meyvedir. İncirin içerisinde bulunan yüksek oran da lif başta kabızlık olmak üzere mide sağlığına çok iyi gelmektedir. Lakin yaş incirin faydaları bu kadarla sınırlı olmamaktadır. Güçlü kemiklere sahip olmak için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve K vitamini bakımından zengindir. İncir meyvesi kemik sağlığını koruduğu gibi kemiklerin daha kuvvetli olmasında da etkilidir. Düşük kalorili olmasından dolayı da diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır. Enerji verdiği gibi kişilere pozitif enerji de veren yaş incir, şeker bakımından bir miktar yüksek olabilir. Bu nedenden dolayı da günde dört taneden fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Kilo sıkıntısı olan kişilerin dikkatli kullanmaları halinde herhangi bir sorun yaşatmayacaktır. Aynı zamanda tansiyon hastaları için de çok faydalı bir meyvedir. Yüksek tansiyona sahip olan kişilerin tansiyon yükselmesi halinde yaş incir tüketmeleri veya varsa kuru incir tüketmeleri halinde yüksek tansiyon gerekli olan değerlere gelecektir.

Yaş İncir Faydaları Nelerdir?
  • Potasyum açısından çok zengin olan incir başta tansiyon olmak üzere birçok hastalığa fayda sağlamaktadır. Kan basıncının dengelemesinde faydalı olur ve buna bağlı olarak meydana gelen kalp damar hastalıkların da önlem sağlar. Aynı zamanda potasyum açısından çok zengin olan yeşil yapraklı besinler, sebzeler ve meyveler toplum olarak birçok kişinin ilgisini çekmemektedir. Lakin incir meyvesinde bulunan potasyum oranı yüksek olduğu için kişilerde potasyum ihtiyacını karşılayacak kapasitededir.
  • Vücudun ihtiyacı olan sıvı alımı pek çok tarafından yapılmamaktadır. Bu da kişiler de ciddi kabızlık sorununa neden olmaktadır. Kabızlık sıkıntısından kurtulmak için lifli besinler tüketmek iyi bir tercih olacaktır. İncir lif bakımından çok zengin bir meyve olduğu gibi kişiler de kabızlık sorununa da yol açmaz ve olası kabızlık şikâyetini de giderir.
  • Demir eksikliği olan kişilerin kuru veya yaş günden en az bir tane incir yemeleri önerilir. Bir tane incir günlük demir ihtiyacı olan kişilere ciddi faydalar sağlar. Aynı zamanda demir bakımından zengin olan besinlerin yanı sıra beslenme listenize inciri de ilave edebilirsiniz.
  • Yaş incirin içerisinde bulunan potasyum kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Potasyum açısından çok zengin olan incir kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstleniyor. Aynı zamanda incirin taze yeşil yaprakları ile bitki çayı hazırlanabilir. Böylelikle hem incir hem de yapraklarının vermiş olduğu faydalı etkenlerden yararlanılabilir.
  • Kötü kolesterolün vücuttan atılmasını sağlar ve aynı zamanda iyi bir ödem söktürücüdür.
  • İncirin içerisinde bulunan B vitaminleri, gıda ile alınan protein, karbonhidrat ve yağların vücut tarafından faydalanması esnasında kullanılır.
  • İncirin içerisinde bulunan etken maddeler de kişiler tokluk hissi yaratır. Böylelikle açlık hissi vermez ve uzun süreli tokluk sağlar. Böylelikle kişiler de kilo verme olanağını da yol açar. Sürekli ve hızlı acıkan kişilerin incir tüketmelerinde fayda olacaktır.
  • Karaciğerin tam anlamıyla dostudur. Aynı zamanda karaciğer de meydana gelen hastalıklar ile de savaşabilir özelliği sahiptir. Birçok faydası olan incir düzenli tüketilir ise kişilere gerekli olan faydaları sağlayacaktır.
  • Kansızlık sorunu olan kişilerin her gün aç veya tok karnına birkaç tane yaş incir tüketmeleri tavsiye edilir. Böylelikle kansızlık problemi de giderilecektir.
  • Cilt hastalığı olan kişilerin yaş incir ile maske yapmaları tavsiye edilir. Bunun için bir tane yaş inciri bir çatal ile ezip sivilce olan yerlere sürüp bekletin. Kurduktan sonra bölgeyi su ile yıkayıp temizleyin. Bu işlemi haftada birkaç gün uygulamanız halinde cildiniz de bulunan sivilceler kaybolacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İncir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İncir Kaç Kalori?

İncir Kaç Kalori?

İncir Nasıl Kurutulur?

İncir Nasıl Kurutulur?

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İncir Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kuru İncir Besin Değeri?

Kuru İncir Besin Değeri?

Güncel

Kuru İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Kuru İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri