Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
İncir

İncir

İncir, anavatanı doğu Akdeniz olan incir, ağaç da yetişen bir meyvedir. Dutgiller familyasına ait olan incirin sağlık açısından birçok faydası vardır. İncir ağacı dişi ve erkek olarak ikiye ayrılır. İncir ağacında dişi ve erkek olan incirlerin ikiye ayrılmasındaki en önemli etken dişi incir ağacının daha büyük incirler vermesinden erkek incir ağacının ise meyvesinin az olup küçük incirler vermesinden dolayıdır.

İncir, lif bakımından zengin bir meyve olması açısından zengin içeriklere de sahiptir. Özellikle başta kabızlık sorunu olmak üzere pek çok sağlık sıkıntısının giderilmesinde de etkilidir. Kişiler de kemiklerin güçlenmesine fayda sağlayan incir, kalsiyum açısından zengin olup K vitamini yoğunlukludur kalori değerinin de düşük olması nedeniyle kilo sorununa da yol açmaz. Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin incir tüketmeleri fayda sağlayacaktır. Yükselen tansiyon değerlerinin normal değerlere ulaşmasını sağlar.

İncir Faydaları Nelerdir?


Kabızlık: İncirin içerisinde bulunan lif kişilerde sıvı alımına neden olur. Bu da dışkının yumuşamasını ve dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda düzensiz beslenme ve sürekli katı gıdalar tüketen kişiler de görülen kabızlık şikâyeti bağırsak hastalıklarına neden olur. Bu da ileri de kişinin yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Eğer kabızlık şikâyetleri kronik olarak görülüyor ise mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Ancak akut olarak bir kabızlık şikâyeti varsa aç karnına incir tüketmeleri tavsiye edilebilir aşırıya kaçmamak kaydıyla günde birkaç tane incir tüketimi bağırsak fonksiyonunu çalıştıracaktır.

Meme Kanseri: Günümüzün korkutan hastalıklarından biri olan meme kanseri her geçen gün yaygınlaşan bir hastalık haline gelmiştir. İncir tüketen kişilerin meme kanseri hastalığına yakalanma riski oldukça azdır. Bu demek olmuyor ki incir tüketen kişilerin kanser olmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak kanser olma riskini azaltabiliyor.

Tansiyon: Potasyum ve içerisinde birçok mineraller bulunan incir, kan basıncının dengelenmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak incir tüketen kişiler de yüksek tansiyon sorunu da ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda incirin yanında yeşil yapraklı sebzeler tüketmek de fayda sağlayacaktır. Kalp damar tıkanıklığı sorunu olan kişilerde de görülen olumsuzlukları giderecek özelliklere sahiptir.

Kolesterol: İncir meyvesinde bulunan lif, sindirim sistemini çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu da kolesterolü temizleyerek atılımı sağlar ve kolesterol olan kişilerin incir tüketmelerin de fayda sağlar.

Ağız Yaraları: Ağız içerisinde bulunan yaralar kişilere ciddi ağrı hissi verir. Bu yaraların giderilmesi için incirin yaprağı son derece etkilidir. Üç tane incir yaprağını ağzınıza alıp çiğnemeniz halinde ağır yaralarını da geçecektir. Aynı zamanda incir yaprağı ağız da meydana gelen kokunun giderilmesinde de etkilidir.

Diyabet: Diyabet (Şeker) hastalığı olan kişiler için incir kaçınılmaz bir meyve olacaktır. İncir meyvesi vücuda alınan besinlerin şeker sindirimini azaltır. Böylelikle alınan şekerin emilimini sağlar. Aynı zamanda şeker hastalığı olan kişilerin diyet listelerine mutlaka bir iki tane incir ilave edilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

Antioksidan: İncirin yaş olanı değil de güneş de kurutulmuş olanı antioksidan bakımından çok zengindir. Kuru meyveler de bulunan antioksidan kişiler de özellikle göz sağlığına fayda sağlar. Yaş ilerlemesi nedeniyle görülen göz hastalıkları için tedavinin yanında ek olarak incir tüketilmesi etki sağlayacaktır. Böylelikle yaş ilerlemesi nedeniyle oluşan göz problemlerinin giderilmesinde incir fayda sağlayacaktır.

Kilo Verme: İncir tokluk veren bir meyvedir. Kan şekerinde meydana gelen dalgalanmaları engeller. Aynı zamanda vücuda alınan besinlerin sindirimini de yavaşlatır. Dolayısı ile de incir kişiler de tok kalma süresini uzatır. Lif oranının yüksek olmasını nedeniyle de diyet listesi uygulayan kişilerin rahatlıkla tüketecekleri bir meyvedir. Açlık durumunu bastırır ve kilo verme sürecini de hızlandırabilir.

Sivilce: Ciltte meydana gelen sivilceler görünüm açısından kişilere rahatsızlık verebilir. Zamanla cildin bozulmasına neden olan sivilcelerin giderilmesinde incir çok etki sağlar. İncirin sivilce sorunun da kullanılması için bir tane taze inciri ezip sivilce olan yerlere sürülür. Birkaç dakika bekletildikten sonra sivilcelerin üzerinde bulunan incir yıkanıp temizlenir.

Boğaz Ağrısı: Bir su bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı bal ve bir tane ezilmiş incir ilave edilip karıştırılır. Hazırlanmış olan incir tüketilir ise boğaz da bulunan ağrının giderilmesini sağlar. Bu işlemi boğaz ağrısı yaşadığınız her zaman yapabilirsiniz. Sağlık için bu içeceğin herhangi bir zararı yoktur. Aynı zamanda kişilere enerji verir ve yorgunluk hissini de alır.

Kalp Sağlığı: Potasyum açısından çok engin olan incir kalp hastalıklarına karşı da kişileri korur. Aynı zamanda hipertansiyon durumunu da dengeler.

İncir Zararları Nelerdir?

  • Sağlık açısından şifa verici özelliği olan incir, zararlı bir meyve değildir. Ancak her besinde olduğu gibi incirin de aşırı tüketilmesi halinde şeker yükselmesine yol açabilir.
  • İncir şeker açısından diğer meyvelere oranla biraz yüksek bir meyvedir. Bu nedenden dolayı aşırı tüketilmesi kişiler de kilo sorununa yol açabilir.
  • Lifli gıdalara ve meyvelere karşı alerjisi olan kişilerin incir tüketmeleri alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenden dolayı incir tüketiminden biraz uzak durmak gerekir.
  • İncir hassas vücut yapısına sahip kişiler de bazı cilt sorunlarına yol açabilir. İncir tükettikten sonra cildiniz de bazı değişiklikler meydana geliyor ise incir tüketiminden uzak durmanız önerilir.

Son Güncelleme : 19.01.2024 04:13:15
İncir ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
İncir Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "İncir"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
İncir ve Havuç Kürü
İncir ve Havuç Kürü
İncir ve havuç kürü: Çocuk sahibi olmak her kadının hayalidir. Ancak bazen sağlık sorunları nedeni ile adet düzensizliğinden kaynaklı sebeplerle ya da yaşın ilerlemiş olması sebebiyle çocuk sahibi olmak için tedavi süreci gerekmektedir ve maalesef bu...
İncir Yaprağı
İncir Yaprağı
İncir Yaprağı, doğada yetişen mucize bir bitkidir incir yaprağı, ayrıca yatıştırıcı etkiye de sahiptir. İncirin hem meyvesi hem de yaprağı ile sütü oldukça çok faydalıdır. Elde çıkan siğiller için mucize bir çözüm incirin sütüdür. Çünkü henüz körpe o...
Yaş İncirin Faydaları
Yaş İncirin Faydaları
Yaş İncirin Faydaları, incir sağlık açısından çok faydalı olan bir meyvedir. İncirin içerisinde bulunan yüksek oran da lif başta kabızlık olmak üzere mide sağlığına çok iyi gelmektedir. Lakin yaş incirin faydaları bu kadarla sınırlı olmamaktadır. Güç...
İncir Sütü
İncir Sütü
İncir Sütü, İncir, Akdeniz ve Ege'de çokça bulunan bir yemiştir. Ege de incire çoğunlukla yemiş denir. İncir siyah ve beyaz incir olarak ikiye ayrılır. Kuru olarak da tüketilir. Aslında incir birçok meyvenin faydalarını içinde barındırır. Öncelikle i...
1 Kuru İncir Kaç Kalori?
1 Kuru İncir Kaç Kalori?
1 Kuru İncir Kaç Kalori; Kuru incir kış aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Gribe karşı koruyucu kalkan rolünü üstlenmiştir. İncirde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral bulundurmasından dolayı kış aylarını grip siz sağlıklı bir şekilde atlatmanı...
İncir Suyu
İncir Suyu
İncir Suyu; İncir dutgiller familyasına dahil olan bir meyve türüdür. İncir baştan aşağı faydalarla dolu bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği besin, vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza oldukça faydası bulunmaktadır. Besin değeri çok y...
İncir Nerede Yetişir
İncir Nerede Yetişir
İncir Nerede Yetişir; İncir yüksek sıcaklık ister. Soğuğa ve don olaylarına dayanıksız bir meyvedir. Ülkemizde geniş yetişme olanaklarına sahip olan incir en çok Ege Bölgesinde (Küçük ve Büyük Menderes, Aydın, İzmir) yetişir. Buralarda daha çok kuru ...
Dağ İnciri
Dağ İnciri
Dağ inciri, ülkemizde de çok yaygın bir şekilde yetiştirilen bir incir türüdür. Bu incir türü, diğer incir tiplerine göre daha küçük ve aynı zamanda daha serttir. Dağ incirinin çok mükemmel bir tadı vardır. Bu nedenle birçok insan tarafından sevilere...
Hamilelikte İncir
Hamilelikte İncir
Hamilelikte incir, hamilelikte tüketimi oldukça faydalı bir meyve olan incir, A, B, C vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, magnezyum vitaminleri de içerir ve demir açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Vücuda enerji vererek zihin yorgunluğu...
İncir Sineği
İncir Sineği
İncir sineği, bir diğer adı ile incir arısı, yöre halkının ilek dediği bizim tabirimizle erkek incirlerin dişi incirleri döllemesinde görev alan, polen taşıyan hayvandır. Sarı lop denilen dişi incir ağaçlarının meyveleri mermi büyüklüğüne geldiğinde ...
İncir Ağacı
İncir Ağacı
İncir Ağacı, dutgiller familyasında yer alan, Ficus cinsine ait bir ağaçtır. Halk dilinde yemiş olarak da bilinir. Ege, Akdeniz bölgesinde yetişen 1,5 ila 6 metre arasında değişen yüksekliğe ulaşır. Bu ağaç yabani olarak doğada bulunsa da genelde yet...
İncir Kurutma
İncir Kurutma
İncir kurutma, Besinleri kurutma yöntemi yüzyıllardır kullanılan yöntemdir. Bu yöntem besinlerin uzun süre saklanmasını sağlar ve en iyi yöntemlerden birisidir. Bu şekilde kurutma yöntemiyle meyve ve sebzelerdeki su oranı %90'lardan %15'e kadar düşür...

 

İncir ve Havuç Kürü
İncir Yaprağı
Yaş İncirin Faydaları
İncir Sütü
1 Kuru İncir Kaç Kalori?
İncir Suyu
İncir Nerede Yetişir
Dağ İnciri
Hamilelikte İncir
İncir Sineği
İncir Ağacı
İncir
İncir Kurutma
İncirin Zararları
Kuru İncir Diyet
İncir Çekirdeği Yağı
İncir Kaç Kalori?
Erkek İncir
İncir Nasıl Kurutulur
İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu
Yeşil İncir Reçeli
Hamile Kalmak İçin İncir Kürü
İbrahim Saraçoğlu İncir Kürü
Dikenli İncir
Sütlü İncir Tatlısı
İncir Çekirdeği
Kuru İncir Besin Değeri
Kuru İncir Reçeli
İncir Havuç Kürü
Ham İncir Reçeli
Popüler İçerik
İncirin Zararları
İncirin Zararları
İncirin Zararları, incirin faydaları olduğu  kadar zararları da vardır. İncirin zararları hususunda pek bilgi olmamakla birlikte uzmanlar mide rahatsı...
Kuru İncir Diyet
Kuru İncir Diyet
Kuru İncir Diyet, Eski dönemden günümüze, incirin hem yaş olanı hemde kuru olanı dolaşım ve sindirim sistemimizi düzenlemek adına büyük rol oynamıştır...
İncir Çekirdeği Yağı
İncir Çekirdeği Yağı
İncir Çekirdeği Yağı, bir yaz meyvesi olan incirin ülkemizde yetiştiriciliği oldukça fazladır. Ancak çok fazlada tüketilmeyen bir meyvedir. İncir özel...
İncir Kaç Kalori?
İncir Kaç Kalori?
İncir Kaç Kalori, dutgiller familyasına ait olan ve tropikal iklim bölgelerinde yetişmesinin yanında 750 ye yakın türü olan bir meyvedir. Ülkemizde de...
Erkek İncir
Erkek İncir
Erkek İncir, yani bir diğer ismi ile İlek; Ülkemizde çoğunlukla Aydın bölgesinde yetişen, incirin döllenmesi için kullanılan, ağacı çok sağlam olan bi...
İncir Nasıl Kurutulur
İncir Nasıl Kurutulur
İncir nasıl kurutulur, İncir, yaz meyvelerinin başında gelen, protein kalsiyum mineral bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Düzenli tüketildiğinde ...
İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu
İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu
İncir Havuç Kürü İbrahim Saraçoğlu; Profesör doktor, İbrahim Adnan Saraçoğlu yumurta sayısı normal sayıda olmadığı için hamile kalamayan kadınlarda, y...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
İncir ve Havuç Kürü
İncir Yaprağı
Yaş İncirin Faydaları
İncir Sütü
1 Kuru İncir Kaç Kalori?
Döllenmenin Tam Sağlanmadığından Olduğu Kanısına Vardım
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Döllenmenin Tam Sağlanmadığından Olduğu Kanısına Vardım
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024